Ona je umrla od anafilaktičkog šoka, čemu je prethodio opasan ubod ribe pauk koja je ispustila otrov.

Španski mediji javljaju da se tinejdžerka utopila, ali je obdukcijom ipak utvrđeno da je umrla zbog anafilaktičkog šoka.

Roditelji 16-godišnjakinje pokrenuli su potragu kada su primetili da je nema, odnosno da se nije vratila s ronjenja.

Tragedija se desila na oko 100 kilometara od Barselone. Beživotno telo nesrećne tinejdžerke izvučeno je iz mora na plaži kod popularnog rizorta Plaja d’Aro.

Iako su nadležni prilično sigurni da je devojku ubola riba pauk što je pokazala i obdukcija, zvaničan uzrok smrti biće potvrđen nakon toksikoloških analiza.

Na vratu tinejdžerke pronađeno je mesto uboda, odnosno manja rana.

Policija je navodno pogledala snimak na kome se vidi devojka koji pliva na oko 100 metara od obale. Ona je prvo naišla na meduzu, a potom je došla do šarene ribe, neobičnog izgleda, koja nije izgledala opasno.

Riba je devojku ubola u vrat, kod dušnika.

Veoma otrovna riba pauk živi na području čitavog Mediterana, ali i u Jadranu. Ima je u Grčkoj, ali i drugim popularnim destinacijama na kojima letuju ljudi iz Srbije i regiona.

U pitanju je riba koja se uglavnom krije u pesku, pa je zato najviše puta ubola ljude u stopala.

Veoma je mala oko pet, šest centimetara, duguljastog i pljosnatog je oblika sa crnim pegicama.

Na leđnoj starani ima bodlju koja je u vezi sa otrovnom žlezdom koja produkuje neurotoksin.

Iako je reč o opasnoj ribi, teže posledice nakon uboda ostavlja uglavnom kod onih koji su alergični na njen otrov.

Turistima se savetuje ukoliko ih ubode riba pauk, da deo tela na kome je ubod stave u topao pesak ili što topliju vodu do nekih 45 stepeni.

"Prvu stvar koju treba da uradite je da izvučete bodlju ukoliko je ima i nakon toga deo tela na kojem je došlo do uboda stavite u topao pesak ili što topliju vodu do nekih 45 stepeni. Otrov je termolabilan i toplota ga neutrališe. Ako to uspete, bol nestaje. Ova vrsta ribe suštinski je opasna samo ako je neko alergičan i tu su potrebne ozbiljnije intervencije lekara što pre", rekao je ranije profesor Biološkog fakulteta Predrag Janaćković.

Savetuje se i da prilikom uboda turisti ostanu pribrani i da zatraže lekarsku pomoć što pre kako bi eventualno primili injekciju protiv alergije ili antibiotik ako lekar proceni da je potrebno.

Ubodi ribe pauk mogu biti vrlo bolni i uglavnom se javlja oticanje dela tela i crvenilo.

Moguće je da otrov izazove srčani udar.

Uglavnom ubadaju ljude u stopala, zato što se najčešće kriju u pesku.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.