• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ONA JE GLAVNI KRIVAC ŠTO JE LUKAŠENKO "ODVOJEN OD STVARNOSTI": Njene naredbe se izvršavaju bez pogovora!

Autor Aleksandar Nastevski

Mnogi protivnici Aleksandra Lukašenka, kao i nekoliko njegovih bivših pristalica, kažu da je Ejsmontova glavni krivac za to što je predsednik "odvojen od stvarnosti".

 Belorusija Aleksandar Lukašenko portparol moć Izvor: Screenshot/Instagram/natalya_eismont

Za šest godina koliko radi kao portparolka beloruskog predsednika, Natalija Ejsmont postala je jedna od njegovih najbližih saradnika

Iako nije mogao da objasni zašto je baš ona imenovana na tako bitnu poziciju, uspela je da stekne toliku moć da da se njene odluke sprovode kao da ih je naredio Lukašenko lično, prenosi "Blic".

Možda će vas zanimati

Već poznati snimci Lukašenka kako nadleće Minsk noseći automatsko oružje, u pratnji svog sina Nikolaja, takođe naoružanog, prvi put je objavljen na kanalu Telegram Pul Pervogo. Novinari širom sveta oslanjaju se na taj kanal kao na svoj glavni izvor informacija o Lukašenkovim stavovima i postupcima usred neviđenih političkih nemira.

Svi beloruski novinari sa kojima je razgovarala ruska "Meduza" tvrde da je upravo portparolka, 36-godišnja Natalija Ejsmont, lično odgovorna za sav sadržaj koji se deli na toj televiziji.

"Diktatura je sada naš brend. Ne znam da li ćete se složiti sa mnom, ali danas, 2019. godine, reč 'diktatura' dobija određenu pozitivnu konotaciju. Vidimo šta se dešava oko nas. Vidimo haos i nerede. Možda ću reći nešto paradoksalno ili iznenađujuće, ali ponekad mi se čini da će se uskoro u svetu javiti potreba za više diktature. Jer kada danas razmišljamo o diktaturi, vidimo disciplinu i apsolutno normalan, miran život", ponudila je Ejsmontova opsežnu odbranu autoritarizma u jednom od intervjua koje je dala kao predsednikova portparolka.

To što je nazivan autokratom očigledno ne smeta Lukašenku. Tokom sastanka sa američkim državnim sekretarom Majkom Pompeom u februaru, našalio se da se beloruska diktatura "razlikuje po tome što svi odmaraju vikendom, ali predsednik radi", prenosi "Blic".

Кada je velika nezgoda prekinula snabdevanje vodom u Minsku u junu, Lukašenko je odgovorio: "Diktatura je loša, ali dobra je kada preko noći rešimo ogroman problem".

Takve primedbe o autoritarizmu deo su strategije svesne promocije koju je pokrenula Ejsmontova, koja priznaje da je sve što ona kaže i uradi "ispitano pod mikroskopom".

Predajnik predsednikove volje

Iako se to na prvi pogled ne bi zaključio, Lukašenko uopšte ne uživa u odnosima sa javnošću, tvrdi Ejsmontova. Na njenu sreću, dodaje, on je vrsta lidera kome uopšte ne treba inscenirani publicitet.

"Malo ko bi pretpostavio koliko ideja dolazi direktno od predsednika", kaže ona.

Beloruski politički analitičar Artiom Šrajbman rekao je da je to u suštini tačno - Lukašenku nije potreban portparol u "tradicionalnom smislu". On je navikao ne samo da održava direktan kontakt, već i svest o radu, pa čak i privatnom životu novinara koji izveštavaju o njegovoj administraciji.

Na primer, dokumentarni film objavljen prošlog meseca od strane državne televizije sadrži brojne scene u kojima se Lukašenko obraća novinarima tokom zvaničnih događaja i čestita im na nedavnim venčanjima i porođajima.

U stvari, Aleksandar Lukašenko je više od decenije bio bez formalnog portparola. Ejsmontina prethodnica Natalija Petkevičnapustila je 2003. mesto zamenika zaduženog za "državnu ideologiju" i medije. Lukašenko 11 godina uopšte nije imao sekratara za štampu. Njegova kancelarija imala je pres službu, ali se ona uglavnom bavila tehničkim i logističkim zadacima.

Lukašenku, dakle, nije trebao još jedan portparol kada je zaposlio Ejsmontovu 2014. godine.

"Bio mu je potreban neko ko će njegove želje preneti medijima - neka vrsta predajnika", kaže izvor Meduze, a prenosi "Blic".

Tokom godina razni ljudi su upravljali predsednikovom pres službom, ali Lukašenku je bio potreban neko sa kim bi mogao da radi direktno i stalno. I navodno je želeo baš ženu, jer "ne veruje mnogo muškarcima", kako tvrdi "Meduzin" izvor.

Misica kao posrednica

Ejsmontova je bila dobro poznata Belorusima i pre te 2014. Na državnoj televiziji imala je svoju autorsku emisiju o dešavanjima o Minsku. Tu je upoznala i svog sadašnjeg muža, koji je vodio sportske emisije.

Iako su njih dvoje bili "selebriti" par u Belorusiji, ipak niko nije mogao da objasni zašto je tačno baš ona izabrana za poziciju toliko blisku predsedniku. Jedan izvor pretpostavlja da bi ona svoje imenovanje mogao delimično da duguje Dariji Šmanai, bivšoj misici koja je prvi put primećena u Lukašenkovom okruženju početkom 2014. godine.

Nakon pobede na takmičenju, Šmanaijeva je postala zvaničnica protokola i pomoćnica u predsedničkoj administraciji, što je dovelo do glasina o romantičnoj vezi sa Lukašenkom. Nakon što je imenovana za portparolku, Ejsmontova je na društvenim mrežama počela da objavljuje fotografije i selfije sa Šmanaijevom.

Sa suprugom portparolkom i Ivan Ejsmont je počeo profesionalno da se uzdiže i imenovan je za direktora javnog servisa.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Jota

Stvarnost...a gde to postoji ta stvarnost?.

Argo

Sto mi ova nesto poznata?

Дрина

@Argo личи на ону докторку из серије бекство из затвора

special image