Predsednik ruske republike Ingušetije Junus-Bek Jevkurov ranjen je jutros u atentatu i njegovo zdravstveno stanje je ozbiljno ugroženo, javlja Bi-Bi-Si (BBC).

Ruski mediji prenose da je Jevkurov na intezivnoj nezi i su u napadu poginula trojica njegovih telohranitelja.



Do jake eksplozije došlo je u trenutku prolaska predsedničkog konvoja.

Prema podacima ingušetijskog MUP-a, pokušaj ubistva Jevkurova izvršen je tako što je u kolonu sa predsedničkim vozilom upao automobil sa teroristom-samoubicom, marke "tojota kamri" napunjen eksplozivom, i sudario se direktno sa blindiranim "mercedesom-221", u kojem je bio Jevkurov i njegovo obezbeđenje, preneo je Itar-Tass.

U oblasti glavnog grada Ingušetije, Nazranja, zbog atentata je uveden režim antiterorističke operacije, javio je Itar-Tass.

Kako je navela ruska agencija, ministar unutrašnjih poslova Rašid Nurgalijev otputovao u Nazranj radi organizacije i koordinacije aktivnosti MUP-a.

Savetnik Jevkurova Musa Plijev je, istovremeno, rekao da je stanje u Ingušetiji stabilno i da organi vlasti funkcionišu na uobičajen način.

Prema njegovim rečima, u republičkoj centralnoj klinici, gde je smešten i operisan Jevkurov, okupio se veliki broj stanovnika, revoltiranih zbog atentata i spremnih da pruže svaku pomoć, između ostalog i davanjem krvi.

Ranije je direktor Federalne službe bezbednosti (FSB) Aleksandar Bortnjikov na sastanku sa ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedevom rekao da je pokušaj ubistva predsednika Ingušetije reagovanje bandita na aktivan rad policije i pravosuđa republike na uvođenju reda.

"Posle stupanja Jevkurova na dužnost predsednika, aktiviran je rad na suprotstavljanju banditskoj ilegali, u poslednje vreme sproveden je veliki broj specijalnih operacija, između ostalog i sa uključenjem potencijala lokalnih policijskih i pravosudnih organa", rekao je on.

Bortnjikov je rekao da su policija Ingušetije i susedne Čečenije, koje su zajedno sprovodile specijalne operacije, praktično saterale bandite u teško dostupne oblasti te dve republike.

"Najverovatnije je ova akcija pokušaj uticaja na stanje, destabilizacije situacije, jer je banditska ilegala više puta pretila Jevkurovu", rekao je direktor FSB-a.
Ministar unutrašnji poslova je rekao na sastanku da će MUP pojačati privremenu operativnu grupu u Ingušetiji zbog atentata na Jevkurova.

Medvedev je naložio čelnicima MUP-a i FSB-a da drže situaciju u Ingušetiji pod kontrolom i redovno ga izveštavaju o situaciji.

Sličan napad je izvršen i na ranijeg predsednika Murata Zjazikova. On je aprila 2004. u eksploziji lakše ranjen, a povređeno je i šest osoba. Nepunih pet godina kasnije na kuću Zjazikova je ispaljena granata, ali niko nije stradao.

U Nazranju je avgusta 2005. u napadu ranjen premijer Ingušetije Ibrahim Malsagov, a pripadnik njegovog obezbeđenja je ubijen. U glavnom gradu Ingušetije ubijen je 13. juna ove godine bivši republički vicepremijer Bašir Aušev.

Jevkurov (46) je izabran na dužnost 31. oktobra 2008. na pet godina, nakon višegodišnje karijere na komandnim dužnostima u ruskoj vojsci, u kojoj je služio od 1982. godine.

Nedavno je ruskim medijima otkrio da je kao 38-godišnji major specijalne jedinice Glavne obaveštajne uprave Generalštaba ruskih Oružanih snaga i kao komandir odreda učestvovao u specijalnoj operaciji u Prištini u vreme upućivanja ruskih vojnika iz Bosne i Hercegovine na Kosovo.

Itar-Tass podseća da je za hrabrost i heroizam Jevkurov ukazom predsednika dobio 13. aprila 2000. godine titulu Heroj Rusije.

(MONDO/agencije)