Kraljevina Butan je zemlja bez izlaza na more, a nalazi se visoko u Himalajima, smeštena između Kine i Indije. Butanci svoju zemlju zovu Druk Yul, što u prevodu znači "zemlja Gromovitog Zmaja" koji je predstavljen i na butanskoj zastavi.

Neki istraživači Butan smatraju kao inspiraciju za Šangri La, mitsku zemlju srećnih ljudi koja je smeštena visoko u Himalajima. Ako se još niste susreli sa Butanom, posle nekoliko detalja ćete se zaljubiti u ovu zemlju.

Butan je jedina država u svetu koja u ustavu ima klauzulu koja obavezuje da pošumljenost u svakom trenutku iznosi najmanje 70 posto ukupne teritorije. Trenutno su na 80 posto.

Butanci ne slave rođendane kao mi, niti pamte datum kada su rođeni. Onoga trenutka kada otkuca Nova godina, svaki stanovnik zemlje postaje godinu dana stariji.

Glavni grad Butana je Timfu, gradić od oko 10.000 stanovnika. To je jedini glavni grad na svetu uz Pjong Jang, koji nema nijedan semafor, a saobraćaj regulišu policajci koji su stacionirani u kućicama bogato dekorisanim u tradicionalnom stilu.

U Timfuu se nalazi i kraljevski dvorac u kojem stoluje kralj Butana, poreklom iz porodice Wangčuk. Sadašnji kralj je Jigme Kesar Wangčuk, jedan od najmlađih monarha na svetu. Kada je bio mladi princ, posetio je tajlandskog kralja u Bangkoku. Nakon sto se vratio kući, shvatio je da je turistička posećenost Butana skočila za 10.000 odsto, a posetiteljke su bile mahom mlade Tajlanđanke zaljubljene u princa.

YouTube/printscreen/ little travel family Butan

Osim što je kralj zemlje, ujedno je i jedina osoba u Butanu koja ima prezime. Ovo je obrnuto od prakse u Japanu, gde je carska porodica jedina koja nema prezime.

Butan je poznat po svojim budističkim manastirima. Jedan od njih je i Tigrovo Gnezdo, koji je poslužio kao inspiracija za film Brus Lija "U zmajevom gnezdu".

Zanimljiva je činjenica da je ovo je i jedina država na svetu gde je prodaja duvana zabranjena.

Jedna od najmlađih populacija na svetu

Butanci su jedna od najmlađih nacija na svetu. Gotovo jedna trećina stanovništva mlađa je od 14 godina, a prosečna starosna dob u zemlji je nešto ispod 23 godine.

Tradicija je jedna od stvari o kojoj se mnogo vodi računa u ovoj zemlji. Jedan od takvih običaja nalaže da je obavezno odbiti hranu ako vam je ponude i reći "meshu meshu", a zatim pokriti vaša usta rukama.

Svako ko ubije crnovratog ždrala, koji je ugrožen i za Butance sveta ptica, suočen je sa doživotnom robijom. Zapravo, ovo će se desiti svakome ko ubije bilo koju zaštićenu životinju.

Incest nije neuobičajen u ovoj zemlji i često se dešava da se brat i sestra venčajuda bi se očuvala čistoća krvi. Još je češće venčavanje među rođacima.

Kao što je poznato, sve države sveta mere svoj napredak bruto nacionalnim dohotkom, a Butan je uveo koncept bruto nacionalne sreće. Butanci sebe smatraju najsrećnijim narodom na planeti.

Svi Butanci su zakonom obavezani da nose tradicionalnu odeću iz 14. veka.Zapadni butici u Butanu ne postoje.

(Mondo)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.