• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kineske vlasti: To nisu protesti nego pljačka

Nasilje u Sinđangu, na severozapadu Kine, nije bio miran protest već "ubijanje, paljenje i pljačka", izjavio je portparol kineskog ministarstva inostranih poslova Ćin Gang.

Nasilje u Sinđangu, na severozapadu Kine, nije bio miran protest već "ubijanje, paljenje i pljačka", izjavio je portparol kineskog ministarstva inostranih poslova Ćin Gang.

"Svako ko nasilje naziva miroljubivim protestom namerno izvrće istinu da bi obmanuo javnost", izjavio je Gang na redovnoj konferenciji za štampu, prenela je agencija Sinhua.

Tokom nereda u nedelju u Urumćiju, prestonici Ujgurske autonomne pokrajine Sinđang, na severozapadu Kine, poginulo je više od 150 ljudi, a više od 1.000 je povređeno.

"Nasilje je inicirano i njime je rukovođeno iz inostranstva, a izvršavano je od strane zločinaca u zemlji", rekao je portarpol kineskog MIP-a, dodavši da za to postoje neoborivi dokazi.

Policija u Sinđangu saopštila je da ima dokaze da je idejni tvorac protesta predsednica Svetskog kongresa Ujgura Žebija Kadir.

Bivša poslovna žena u Kini, Žebija je uhapšena 1999. pod optužbama da narušava nacionalnu bezbednost, a puštena je uz kauciju 2005. godine, da bi se podvrgla medicinskom lečenju u Americi.

"Žebija Kadir je, takođe, umešana u ozbiljan ekonomski zločin", rekao je Ćin, objasnivši da su kineske vlasti iz humanitarnih razloga dozvolile Kadirovoj da izađe na slobodu i potraži medicinsku pomoć u SAD, dobivši njeno obećanje da neće učestvovati u akcijama koje ugrožavaju nacionalnu bezbednost Kine.

Porparol kineskog ministarstva je rekao da se tokom godina koje su usledile, Kadirova pokazala kao "potpuni lažov", jer je sve vreme boravka u inostranstvu preduzimala separatističke akcije.

Prema izveštajima lokalnih vlasti, Kadirova je, koristeći internet i ostala sredstva masovne komunikacije, organizovala protest u Sinđangu.

U nekim delovima Urumćija pristup internetu je bio onemogućen nakon nereda, da bi se sprečila eskalacija nasilja i osigurala stabilnost, navela je kineska agencija.

Komentarišući hapšenja nakon nereda, Ćin je rekao da je to bilo opravdano i da bi svaka zemlja, suočena sa nasiljem, mogla da učini isto, dodajući da Kina, poštujući vladavinu zakona, neće naneti štetu nijednom nedužnom građaninu, ali da, istovremeno, neće osloboditi nijednog krivca.

Portparol kineskog MIP-a je potvrdio da je u ponedeljak oko 150 pristalica seperatista iz Sinđanga zasulo kamenicama kinesku ambasadu u Holandiji, kao i da su dvojica neidentifikovanih mladića bacila molotovljev koktel na kineski konzulat u Minhenu, oštetivši zgradu i kinesku zastavu.

"Kina najoštrije osuđuje napad na svoje diplomatske misije u Holandiji i Nemačkoj, izjavio je Ćin i pozvao Holandiju i Nemačku da, u skladu sa međunarodnim konvencijama, osiguraju sigurnost i dostojanstvo kineskih institucija i diplomata", rekao je on.

Kineski portparol je saopštio da su Holandija i Nemačka obećale da će preduzeti efikasne mere radi obezbeđivanja sigurnosti i dostojanstva kineskih diplomatskih misija i osoblja, navela je državna agencija Sinhua.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image