Iako mandat američkog predsednika Donalda Trampa ističe za 10 dana, pozivi za njegovo uklanjanje sa vlasti nakon nasilnog upada njegovih pristalica u Kongres rastu iz sata u sat.
Predsedavajuća Predstavičkog doma Kongresa Nensi Pelosi izjavila je u petak da su demokrate spremne da krenu sa procesom opoziva u ponedeljak, ukoliko Tramp do tada ne podnese ostavku ili se potpredsednik Majk Pens ne pozove na 25. amandman, čime bi se omogućilo uklanjanje aktuelnog predsednika sa funkcije pre završteka mandata.
Iako mandat američkog predsednika Donalda Trampa ističe za 10 dana, pozivi za njegovo uklanjanje sa vlasti nakon nasilnog upada njegovih pristalica u Kongres rastu iz sata u sat.
Predsedavajuća Predstavičkog doma Kongresa Nensi Pelosi izjavila je u petak da su demokrate spremne da krenu sa procesom opoziva u ponedeljak, ukoliko Tramp do tada ne podnese ostavku ili se potpredsednik Majk Pens ne pozove na 25. amandman, čime bi se omogućilo uklanjanje aktuelnog predsednika sa funkcije pre završteka mandata.
Pelosi je od potpredsednika u petak zatražila da se izjasni da li će se pozvati na 25. amandman i da će, ukoliko on ne počne proces uklanjanja Trampa iz Bele kuće, pokrenuti impičment.
Pelosi je rekla i da je sa predsednikom zajedničkih šefova osoblja razgovarala o preventivnim merama u cilju sprečavanja Trampa da podstakne neprijateljstva ili da naredi nuklearni napad.
Nacrt za opoziv
U nacrtu zahteva za opoziv Trampa koji su sastavili demokratski članovi Predstavničkog doma nakon upada demonstranata u Kapitol, republikanski predsednik se optužuje da je počinio teške zločine i prekršaje podstičući pobunu. U nacrtu se navodi ida je Tramp namerno davao izjave koje su podsticale nerede u Kapitolu.
Ukoliko Pelosi odobri ovaj nacrt u ponedeljak, glasanje o opozivu Trampa moglo bi da bude pokrenuto već početkom ili sredinom sledeće nedelje. S obzirom na to da je do kraja Trampovog mandata ostalo još svega 10 dana, nije bilo jasno da li ima dovoljno vremena da se završi kompletna procedura oko opoziva.
Senat bi trebalo da primi optužnicu, a zatim da održi suđenje i izjasni se o njenim tačkama. Za sada je malo verovatno da bi republikanci u Senatu glasali da se Tramp proglasi krivim i smeni pred kraj mandata, za što je potrebna dvotrećinska većina, mada je vrlo malo republikanaca osudilo plan demokrata.
Stručnjaci za impičment smatraju da se to teoretski može dogoditi vrlo brzo, u roku od nekoliko dana, jer oba doma imaju priličnu slobodu da odrede pravila postupka. Ipak, prema postojećim pravilima, koja se mogu promeniti, postupak bi bilo teško završiti za manje od nedelju dana.
Ako bi Tramp bio opozvan u Predstavničkom domu, a zatim i osuđen u Senatu, mogao bi da bude sprečen da se ponovo kandiduje za predsednika ili da obavlja bilo koji zvanični položaj. Takođe bi bio jedini predsednik protiv kojeg je pokrenut proces opoziva sva puta.
Kako izgleda postupak opoziva?
Inpičment se često pogrešno tumači kao smena predsednika. Taj pojam se zapravo odnosi na pravo Predstavničkog doma, donjeg doma Kongresa, da optuži predsednika za “teško krivično delo ili prekršaj”, slično podizanju optužnice u kaznenom postupku.
Ako većina od 435 zastupnika odobri optužbe, postupak se seli u Senat, gornji dom Kongresa koji sprovodi suđenje. Prema ustavu, potrebne su dve trećine senatora da se predsednik osudi i smeni. Ipak, prosta većina je dovoljna da se donese odluka da predsednik ne sme više da se kandiduje u budućnosti.
Pravni stručnjaci tumače kako to znači da demokrate, koji će kasnije u januaru preuzeti kontrolu nad Senatom, na ovaj način imaju realne šanse da zabrane Trampu da se kandiduje na predsedničkim izborima 2024. godine, što je on sam sugerisao da će uraditi.
Kakve su šanse da Tramp bude uklonjen sa vlasti?
Desetine demokrata izrazile su podršku impičmentu, ali to nikako nije većina u Predstavničkom domu. Takođe, iako je je moguće da bu tanka većina glasala za opoziv u Predstavničkom domu, kao što se to dogodilo u decembru 2019. godine, vrlo su male šanse da bi za smenu glasale potrebne dve trećine Senatora. Republikanski senatori za sada nisu izrazili želju za pokretanje procesa impičmenta.
57% Amerikanaca smatra da Trampa treba smeniti
Rezultati ankete agencije Rojters pokazuju da 57 odsto Amerikanaca smatra da predsednika Trumpa treba odmah smeniti.
Anketa je takođe je pokazala da sedam od 10 birača koji su glasali za republikanskog predsednika osuđuje ponašanje ekstremnih Trampovih pristalica koji su provalili u Kongres gde je raspravljano o potvrdi pobede demokrate Džoa Bajdena na predsedničkim izorima.
Gotovo 70 odsto učesnika ankete reklo je da se ne slaže sa Trampovim ponašanjem uoči nemira u sredu.
(Mondo/Blic)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Srbija preorala teren i pobedila Švajcarsku u Leskovcu! Veliki trijumf "orlova", ovakve smo ih dugo čekali
Novak poklekao u finalu, ništa od 100. titule: Siner ne prašta, zato je prvi na svetu!
Nemoj neko da mi njega dira: Mitar je prvi špic Srbije dok ne kaže "dosta", gledajte i učite!
Ko je supruga Granita Džake: Odrasla je na Kosovu, redovno provocira Srbiju, a zbog jednog su im pretili smrću
Švajcarci rekli Piksiju da je teren u Leskovcu "najgori ikada": Nisu očekivali ovakav odgovor selektora!