Jermeniju potresa nova politička kriza koja je izbila posle neopreznih reči premijera zemlje Nikola Pašinjana o ruskim raketama "Iskander".

Kriza se pogoršala nakon što je Generalštab Oružanih snaga zemlje 25. februara zahtevao ostavku jermenskog premijera, rekavši da političko rukovodstvo vodi državu u opasnom pravcu. Sa svoje strane, premijer je optužio vojsku da pokušava da izvede državni udar.

Popodne su u Jerevanu održani skupovi opozicije, kao i pristalica Pašinjana.

Podsetimo, Pašinjan je u intervjuu za "1in.am" govorio o eskalaciji sukoba u Nagorno-Karabahu u jesen prošle godine i tom prilikom, komentarišući izjavu bivšeg jermenskog predsednika Serža Sargsjana da su jermenske snage mogle na samom početku borbenih dejstava da upotrebe rakete "Iskander", izneo tvrdnju da je uspešno dejstvovalo svega 10 odsto tih raketa. Zamenik načelnika Generalštaba Tiran Hačatrjan ismejao je ovu njegovu izjavu, dodajući da je to neozbiljno. Nakon toga je šefa vlade Hačatrjana razrešio dužnosti.

U izjavi za jermenski "Sputnjik" stručnjak za ustavna pitanja Vardan Ajvazjan objasnio je da rukovodstvo Generalštaba Oružanih snaga Jermenije nastavlja da ispunjava svoje funkcije. Prema njegovim rečima, premijer ne može da razrešava dužnosti predstavnike rukovodstva Oružanih snaga zemlje, već se to radi ukazom predsednika. Predsednik, prema Ustavu, ima tri dana da donese odluku. Ako to ne učini, odluku će doneti premijer.

Oglasio se jermenski predsednik

Predsednik Jermenije u skladu sa Ustavom može da izrazi svoj stav u roku od tri dana.

Polazeći od potrebe da se osigura normalno funkcionisanje državnih organa, predsednik do sada nije imao principijelne primedbe po pitanju imenovanja i razrešavanja zvaničnika, navodi se u izjavi pres službe administracije jermenskog lidera.

NATO prati razvoj situacije

NATO pažljivio prati razvoj situacije u Jermeniji i poziva strane da izbegavaju eskalacije i reše sve nesuglasice mirnim putem u okviru ustava zemlje, napisala je na Tviteru portparol Alijanse Oana Lungesku.

Ona je dodala da se "sve političke razlike moraju rešavati mirno i demokratski u skladu sa Ustavom Jermenije".

  RUSIJA: Jermenija nije upotrebila "Iskander"

"Jermenija nije upotrebila svoje rakete 'Iskander' tokom sukoba u Nagorno-Karabahu. Čitav kontingent raketa nalazio se u magacinima Oružanih snaga", saopštili su u ruskom Ministarstvu odbrane, komentarišući izjavu jermenskog premijera Nikole Pašinjana na tu temu.

U Ministarstvu su novinarima rekli da su sa "čuđenjem i iznenađenjem" reagovali na izjavu Pašinjana da rakete "Iskander" upotrebljene u Nagorno-Karabahu "nisu eksplodirale ili je eksplodiralo samo 10 odsto".

"Prema objektivnim i pouzdanim podacima, koje su potvrdili i sistemi objektivne kontrole, nijedna takva raketa nije upotrebljena tokom sukoba u Nagorno-Karabahu. Čitav kontingent bio je u magacinima Oružanih snaga Jermenije", naveli su u ruskom Ministarstvu.

Kako se navodi, sudeći po svemu jermenski premijer je doveden u zabludu zbog čega je upotrebio netačnu informaciju.

Pašinjan zvao Putina

Predsednik Rusije Vladimir Putin i jermenski premijer Nikol Pašinjan razgovarali su telefonom o situaciji u Jermeniji, saopštio je portparol ruskog lidera Dmitrij Peskov.

Peskov je naveo da je telefonski razgovor održan na inicijativu jermenske strane.

"Razgovarano je o situaciji u Jermeniji. Putin se založio za održavanje reda i mira u Jermeniji i rešavanje situacije u okviru zakona", precizirao je Peskov.

"Ruski lider takođe je pozvao sve strane na uzdržanost", dodao je portparol Kremlja.

(Mondo/Sputnjik)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.