• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Seul: Sahrana bivšeg predsednika

Kim Dae-džung, bivši predsednik Južne Koreje, sahranjen je uz najviše državne počasti u Seulu. Sahrani je prisustvovala i visoka državna delegacija iz Severne Koreje.

Kim Dae-džung, bivši predsednik Južne Koreje, sahranjen je uz najviše državne počasti u Seulu. Sahrani je prisustvovala i visoka državna delegacija iz Severne Koreje.

Komemorativni skup održan je u Skupštini Južne Koreje, gde je Kim 1998. godine preuzeo predsedničku dužnost koju je obavljao do 2003. godine.

Kim Dae-džung preminuo je u utorak u 86. godini, a u Južnoj Koreji tada je proglašena šestodnevna žalost.

Sahrani bivšeg južnokorejskog predsednika prisustvovala je i visoka državna delegacija iz Severne Koreje koju je poslao predsednik Kim Džong Il.

Delegaciju je tokom boravaka u Južnoj Koreji primio aktuelni predsednik Liju Mijun Bak, nekoliko sati pre sahrane.

Bivši južnokorejski predsednik bio je veoma cenjen i u Severnoj Koreji.

Smatra se da je on dao veliki doprinos pokušaju pomirenja korejskog naroda i prevazilaženju raskola koji decenijama postoji između dve države sa različitim političkim sistemima.

Južna Koreja je pod vlašću Kima Dae-džunga slala humanitarnu pomoć svojim sunarodnicima na severu, a Kim se 2000. godine na istorijskom samitu u Pjongjangu sastao sa severnokorejskim kolegom Kim Džong Ilom.

Posle tog sastanka usledilo je pokretanje više projekata za pomirenje između dva naroda, ali su odnosi ponovo zategnuti dolaskom na vlast u Južnoj Koreji Lija, koji je uslovio nastavak davanja pomoći odustajanjem Severne Koreje od izgradnje nuklearnog oružja.

Južna i Severna Koreja i dalje su zvanično u ratu još od 1953. godine, jer između tih država nikada nije potpisan mirovni sporazum.

Jake vojne trupe sa obe strane granice i dalje se nalaze uz demilitarizovanu zonu i 38 paralelu koja deli Koreju na dva dela.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image