Delovi kineske rakete "long marč 5B" još uvek nekontrolisano kruže oko Zemlje. Stručnjaci očekuju da će jezgro rakete tokom vikenda konačno i pasti, ali niko još uvek ne zna tačno gde. Kina je 29. aprila raketom "long marč 5B" lansirala prvi modul svoje nove svemirske stanice "Nebeska harmonija".

Raketa je ubrzo izmakal kontroli, pa je jezgro visoko 30 metara i teško 21 tonu počelo nekontrolisano da kruži oko Zemlje. Kreće se brzinom većom od 6,5 kilometara po sekundi. Nastala je mogućnost za jedan od najvećih nekontrolisanih povrataka u atmosferu.

 Zvaničnici Sjedinjenih Američkih Država su u četvrtak saopštili da nadgledaju kretanje objekta, ali da trenutno ne planiraju da ga obore. "Nadamo se da će pasti na mesto gde nikome neće napraviti štetu", rekao je američki ministar odbrane Lojd Ostin.

Ostin je, bez direktnog imenovanja kineskih vlasti, nagovestio da lansiranje kineske rakete nije planirano dovoljno precizno i savesno.

Kina, sa druge strane, predviđa da će delovi rakete pasti u okean i smatra da zapadni mediji celoj priči namerno pridaju previše nepotrebne pažnje.

Pad očekivan tokom vikenda, niko ne zna gde

Stručnjaci očekuju da će raketa pasti na Zemlju tokom vikenda, ali niko ne zna tačno gde. U moguću zonu pada ušli su Vašington, Rim, Madrid, Peking, Tokio i sve južnije, uključujući čitavu teritoriju Afrike i Australije i veći deo Južne Amerike.

Verovatno je da će se deo rakete raspasti u atmosferi i za sobom ostaviti samo ostatke, ali raspadnuti delovi napravljeni od veoma otpornih materijala sigurno će stići do Zemljine površine. Ako raketa ostane netaknuta, velika je šansa da, na sreću, padne u more jer voda čini 70 odsto planete.

Ipak, neki eksperti se pribojavaju da bi raketa mogla da padne u naseljeno područje.

Kada se slično jezgro prošle godien vratilo na Zemlju, delovi rakete su pronađeni na teritoriji Obale Slonovače.

(MONDO/Indipendent)