• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Norvežani biraju parlament

Norvežani danas biraju novu skupštinu, a ankete pokazuju da su vrlo blizu vladajuća leva koalicija predvođena aktuelnim premijerom Jensom Stoltenbergom i grupa opozicionih partija desnice.

Norvežani danas biraju novu skupštinu, a ankete pokazuju da su vrlo blizu vladajuća leva koalicija predvođena aktuelnim premijerom Jensom Stoltenbergom i grupa opozicionih partija desnice.

Većina glasačkih mesta je otvorena u devet časova, dok je jedan broj opština od ukupno 430, počeo glasanje juče iz praktičnih razloga.

Vlada koja okuplja Stoltenbergove laburiste i njihove saveznike - Socijalističku levu partiju i Partiju centra - i desna opozicija predvođena antiimigrantskom Partijom napretka imaju skoro podjednaku podršku građana, prema poslednjim anketama objavljenim uoči izbora.

Premijer Jens Stoltenberg, na vlasti od 2005. godine, zastupa državu blagostanja i otvaranje radnih mesta i smatra se zaslužnim za to što je Norveška prevazišla ekonomsku krizu bez većih teškoća, uz posezanje za državnim naftnim fondom.

U pripremi za post-naftnu eru Norveška, koja je peta izvoznica nafte u svetu, od 1996. godine odvaja deo svojih naftnih prihoda u specijalni fond koji je bio vredan 277 milijardi evra krajem juna.

Norveška trenutno ima najnižu stopu nezaposlenosti u Evropi od tri odsto.

Nafta i gas koja se crpi iz platformi u Severnom moru su od te nordijske zemlje od 4,8 miliona stanovnika napravili jednu od najbogatijih u svetu, ali to bogatstvo takođe predstavlja izazov za svaku izabranu vladu.

Norvežani imaju velika očekivanja od javnih službi i stalno se žale na njihove nedostatke, kao što su loši putevi i dugo čekanje u državnim bolnicama.

Desna opozicija obećava smanjenje poreza i privatizacije u zdravstvu i školstvu.

Stoltenbergov najveći rival je 40-godišnja Siv Jensen, vođa desničarske Partije napretka koja je pridobila podršku građana zalaganjem za smanjenje visokih noveških poreza i zaoštravanje imigracionih propisa.

Ona takođe želi da potroši više naftnog novca na popravljanje infrastrukture.

Desni blok je međutim oslabljen podelama, tako da partije desnog centra odbijaju da uđu u vladu sa Partijom napretka ako ona bude u prilici da je formira.

Prema anketi TNS Galupa objavljenoj u subotu blok levog centra je dobio podršku za 82 mesta u skupštini, uključujući 61 za laburiste.

Najveća opoziciona stranka Partija napretka je, prema anketi, osvojila 39 mesta, dok su konzervativci, demohrisćani i liberali zajedno dobili 48 mesta.

Za većinu u norveškom parlamentu od 169 mesta potrebno je 85 mesta.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image