• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Berluskoni: Formirati "tvrdo jezgro" EU

Italijanski premijer Silvio Berluskoni ocenio je da, ukoliko irski gradajani ponovo odbace Lisabonski sporazum, članice EU treba da formiraju "tvrdo jezgro" Evrope za primenu ovog sporazuma.

Italijanski premijer Silvio Berluskoni ocenio je da, ukoliko irski gradajani ponovo odbace Lisabonski sporazum, članice EU treba da formiraju "tvrdo jezgro" Evrope za primenu ovog sporazuma.

Evropa ne može da donosi odluke zbog toga što odluke moraju da se donose jedinstveno, objasnio je Berluskoni na konferenciji za novinare posle sastanka sa slovenačkim premijerom Borutom Pahorom, tokom vikenda.

"Ukoliko Lisabonski sporazum ponovo ne prođe, moraćemo da preispitamo sadašnji način funkcionisanja EU kako bi formirali tvrdo jezgro država koje će delovati nezavisno od konsenzusa," izjavio je Berluskoni, preneo je danas briselski internet dnevnik EU Obzerver.

Ideja o formiranju tvrdog evropskog jezgra koje bi insistiralo na integracionim procesima javlja se svaki put kada odluke unije blokira neka manja članica, podsetio je briselski dnevnik.

Brojni političari i intelektualci predlagali su da tzv. uži krug članica EU formira novu organizaciju u cilju brže integracije. Kao ime te uže grupe često se pominjala Evropska federacija.

Neki stručnjaci veruju da će i u slučaju da Irska usvoji Lisabonski posrazum to biti neophodno kada se Unija primi nove članice pored postojećih 27.

Bilo je međutim slučajeva kada se Italija protivila ovoj ideji, posebno kada je sama bivala isključena iz užeg kruga.

To se recimo dogodilo januara 2004. kada su se lideri Francuske, Nemačke i Velike Britanije sastali da dogovore zajednički pristup i izglade razlike oko rata u Iraku pre samita EU na proleće. Italija je tada izostavljena iako je u to vreme bila četvrta po ekonomskoj snazi unutar EU, naveo je EU Obzerver.

Italijanski ministar spoljnih poslova Franko Fratini je tada rekao da EU ne sme da formira "direktorat" odnosno jezgro koje bi moglo da unese podele u EU i ugrozi evropske integracije.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image