• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zemlje koje su raj za penzionere

Američki časopis "Forbs" je za buduće i sadašnje penzionere objavio spisak deset zemalja u kojima je najbolje dočekati i provoditi starost.

Američki časopis "Forbs" je za buduće i sadašnje penzionere objavio spisak deset zemalja u kojima je najbolje dočekati i provoditi starost i tako su se među najboljima našli Austrija, Tajland, Italija, Panama, Irska, Australija, Francuska, Malezija, Španija i Kanada.

Prilikom sastavljanja liste stručnjaci su uzeli u obzir nekoliko kriterijuma, uključujući bezbednost, troškove života i medicinsku zaštitu, prenosi "Blic".

Nijedna država nije savršena. Neke zemlje se visoko kotiraju u jednoj oblasti, ali niže u drugoj. Na primer Kanada ima surovu, hladnu klimu, koja uglavnom ne prija penzionerima.

U Italiji, gde je toplo i gde je kvalitet života visok, država nameće visoke poreze, a birokratija je veoma glomazna.

Stoga se ljubiteljima sunca koji žele da zaštite svoju pošteno zarađenu imovinu savetuje da se opredele za Panamu ili Maleziju.

Ukoliko pripadate srednjoj klasi i volite kulturna zbivanja, onda vas prijatna iznenađenja očekuju u staroj dobroj Evropi.

U Irskoj, na primer, najveći porez na dohodak iznosi 43 odsto, ali posle 65. godine penzioneri nisu obavezni da ga plaćaju ukoliko im godišnji prihod ne premašuje 59.000 dolara.

U slučaju slabijeg materijalnog stanja, povoljna varijanta je život na selu ili odlazak u Tajland, gde čak i skroman prihod omogućava penzionerima visok kvalitet života.

Istraživači "Forbsa" na prvo mesto stavljaju Austriju. Prema istraživanju "Mersera", Beč ima najviši indeks kvaliteta života na svetu, sa dobro osmišljenim sistemom medicinske zaštite i bolnicama svetskog ranga.

Dopašće se ljubiteljima planina i seoskog života. To je faktički isto što i Švajcarska, samo za manje pare.

U minuse može da se ubroji uzdržanost stanovništva, koje nije naviklo da uživa u životu kao njihove komšije na Mediteranu.

Tajland takođe zauzima visoko mesto. Među azijskim zemljama ovde postoji najbolja ravnoteža između kvaliteta zdravstvene zaštite i cena, iako se dobre privatne klinike nalaze prevashodno u Bangkoku.

Iako je Italija poznata u svetu po drevnim spomenicima kulture i brbljivim predusretljivim žiteljima, malo je poznato da ima jedan od najboljih sistema zdravstvene zaštite na svetu.

Niski porezi i brojni "bonusi" za starije sugrađane čine je veoma privlačnom.

Prestonica Irske, Dablin se nalazi na samo dva sata vožnje od bilo koje tačke u zemlji. Atmosferu kvari ekonomska kriza, koja je teško pogodila privredu zemlje.

Australija je prema Indeksu rangiranja zemalja (CBI) mesto gde se najbolje živi.

Gradovi Zelenog kontinenta imaju sve blagodeti civilizacije i pri tom su jeftini, nalik na azijske. Jedini minus "australijskog raja" jeste njegova geografska udaljenost.

Panama ima praktično sve: sunce tokom cele godine, niske poreze, kvalitetne čiste bolnice i prelepe tropske predele.

Prestonica Paname smatra se jednim od najbezbednijih centralnoameričkih gradova, mada je posle dužeg boravka neizbežno "poznanstvo" s korupcijom.

"Forbs" napominje da je svaka zemlja ovog neobičnog rejtinga po nečemu interesantna, ali da idealno mesto ne postoji.

Redakcija se ograđuje i ističe da "ne obećava penzionerima raj za 30 dolara dnevno", i dodaje da, naprotiv, "raj nigde ne postoji".

(FoNet)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image