Britanski portal "Politiko" objavio je saznanja da su američki vojnici dostavili spisak državljana SAD ali i Avganistanaca koje bi trebalo da se evakuišu iz Kabula talibanima, ostavljajući im tako praktično spisak za odstrel.

Poslednjih dana evakuisano je na desetina hiljada Avganistanaca i stranih državljanina iz Kabula, a u međuvremenu je američka vojska preuzela kontrolu na aerodromu, dok su naoružani talibani svuda okolo njega. 

Kako je ranije najavljeno, krajnji rok za evakuaciju građana je 31. avgust, a talibani prete da se on ne sme probiti. Uz sve nerede, juče se dogodio bombaški napad kod ulaza u aerodrom,. Prema nezvaničnim informacijama preminulo je 90 osoba, ali se smatra da je taj broj ipak veći.

Ovim je nastala dodatna panika, kako napustiti Avgansitan jer je svima jasno šta će se dogoditi sa svim Avganistancima koji su radili za mnogobrojne strane misije i organizacije u poslednjih dvadeset godina. Neki su već ubijeni ili su "misteriozno nestali", a prema poznavaocima prilika aj broj uopšte nije mali.

Mnogi se pitaju kako su osetljivi spiskovi sa njihovim imenima dospeli u ruke talibana. Kako kažu Amerikanci, to je urađeno namerno, odnosno kako su rekli, u nameri da se evakuacija bolje sprovede jer talibani nikom ne daju ni da priđe aerodromu.

Američki zvaničnici su predali talibanima spisak sa imenima američkih državljana, vlasnika "zelene karte", i avganistanskih saradnika kako bi im bio odobren ulazak u spoljni deo aerodroma u Kabulu koji je pod kontrolom vojske, piše portal "Politiko".

Upitan da prokomentariše ovu informaciju, Bajden je tokom jučerašnje konferencija za novinare rekao da nije siguran da li postoje takve liste, ali takođe nije porekao da SAD ponekad predaju imena talibanima.

"Bilo je situacija da je naša vojska kontaktirala svoje vojne kolege među talibanima i kada bi, na primer, rekla da stiže autobus sa određenim registarskim brojem u kojem se nalaze ljudi, i koji čini sledeća grupa ljudi. Tada bismo rekli želimo da propustite taj autobus ili tu grupu. Dakle, da, bilo je takvih situacija. Koliko ja znam, u tim slučejavima je većina toga realizovana i oni su propušteni", rekao je Bajden i dodao da ne može sa sigurnošću da kaže da li je zaista postojala ta lista sa imenima.

Kako prenosi britanski "Tajms" saznalo se i da su zaposleni u britanskoj ambasadi, bežeći u panici, u ambasadi u Kabulu takođe ostavili fascikle s imenima ljudi koji su radili za njih, sa sve njihovim brojevima telefona.

(MONDO)