• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pao i domino Berlinski zid (VIDEO)

Simboličnim rušenjem zida izgrađenog od džinovskih domino-ploča koje su oslikali đaci nemačkih škola, završena je svečanost obeležavanja 20. godišnjice pada Berlinskog zida.

Simboličnim rušenjem zida izgrađenog od džinovskih domino-ploča koje su oslikali i između Potsdamskog trga i Brandenburške kapije u Berlinu postavili đaci nemačkih škola, završena je svečanost obeležavanja 20. godišnjice pada Berlinskog zida.

Akcija je trebalo simbolično da predstavi i domino-efekat koji je izazvalo rušenje Zida - mirne revolucije i rušenje komunističkih režima koje je usledilo u drugim zemljama istočne i centralne Evrope.

Više od 1.000 velikih stiropor-ploča je oslikalo više od 15.000 nemačke dece i mladih i njihovih prijatelja iz više zemalja sveta.

Simbolično rušenje domino-zida započeli su sa jedne strane nekadašnji vođa poljskog sindikata Solidarnost i kasniji predsednik Poljske Leh Valensa i premijer Mađarske u vreme pada Berlinskog zida Mikloš Nemet, a sa druge strane Predsednik Evropskog parlamenta Jerži Buzek i šef Evropske komisije Žoze Manuel Barozo.

Na kraju su se okupljenim političarima iz čitavog sveta i građanima okupljenim oko Brandenburške kapije obratili i dobitnik Nobelove nagrade za mir, ekonomista i bankar iz Bangladeša, Muhamad Junus i umetnik iz Koreje An Kju-Čul.



Akciju simboličnog rušenja Zida muzički je pratio Bon Jovi sa pesmom "We Weren't Born To Follow" koja je posvećena mirnoj revoluciji 1989. godine, kao i operski kvintet Adoro.

Na početku manifestacije, koja se odvijala po jakoj kiši, ispod izgrađenih providnih plastičnih šatora, nastupili su hor i orkestar Državne opere iz Berlina pod vođstvom Danijela Barenboima.

Dirigent sa argentinskim, izraelskim, španskim i palestinskim pasošem je podsetio da je 9. novembar ne samo dan pada Zida 1989. godine, već i pogroma nad Jevrejima 9. novembra 1938.

U skladu sa tim je bio i muzički program koji je uslediio - izvedena su dela Riharda Vagnera i Ludviga van Betovena, ali i oratorijum Arnolda Šenberga "Preživeli iz Varšave" za koji je tekst govorio austrijski glumac Klaus Maria Brandauer.

Kao poseban poklon i iznenađenje za berlinsku publiku je tenor Plasido Domingo izveo kompoziciju berlinskog kompozitora opereta i popularne muzike s početka 20. veka Paula Linkea "Berlinski vazduh".

Na svečanosti su kratke govore održali savezna kancelarka Angela Merkel, predsednik Rusije Dmitrij Medvedev, državna sekretarka SAD Hilari Klinton, koja je prosledila video-poruku predsednika Baraka Obame, predsednik Francuske Nikola Sarkozi, premijer Velike Britanije Gordon Braun i gradonačelnik Berlina Klaus Voverajt.
Proslava je počela ekumenskom božjom službom u evangelističkoj crkvi u istočnom delu Berlina, koja je važila kao centar mirne revolucije iz 1989.godine.

Ekumenskoj službi prisustvovali su predsednik države Horst Keler, kancelar Angela Merkel i drugi političari, a posle podsećanja na žrtve Berlinskog zida, nastavljena je ceremonija obeležavanja dve decenije života u zajedničkoj državi u prisustvu brojnih državnika iz celog sveta.

Berlin 2009.godine



Born-holmer-štrase, most na bivšem graničnom prelazu, jedan je od prvih koji je ''pao'' pre 20 godina.
Na to istorijsko mesto nemačka kancelarka Angela Merkel na kojem je i sama, kao nekadašnja građanka socijalističke Nemačke Demokratske Republike prešla na Zapad u noći kada je pao Zid, došla u pratnji oko 200 nekadašnjih istočnonemačkih disidenata i boraca za građanska prava.

Na tom delu proslave pada Zida bili su i nekadašnji vođa sovjetske države Mihail Gorbačov i nekadašnji vođa poljskog sindikata "Solidarnost" i kasniji predsednik Poljske Leh Valensa.

Berlin pre 20 godina



Berlinski zid je do noći između 8. i 9. novembra 1989. godine 28 godina delio Berlin i Nemačku na istočni i zapadni deo, i bio je simbol hladnoratovski podeljenog sveta.

Tokom skoro tri decenije, zabeleženo je više od 5.000 pokušaja bekstva istočnonemačkih građana preko Zida. U nastojanju da pobegnu na Zapad poginulo je do 240 ljudi, jer su istočnonemački graničari imali dozvolu da pucaju na begunce.

Kancelarka je u video poruci građanima pad Zida nazvala "najlepšim danom u novijoj nemačkoj istoriji koji je promenio život mnogih ljudi u Nemačkoj, uključujući i nju samu".

"Nemačko jedinstvo i evropsko jedinstvo su uvek bili dve strane medalje. To će tako ostati i u budućnosti. Mi Nemci nikada nećemo susedima i saveznicima zaboraviti da su omogućili nemačko jedinstvo", rekla je kancelarka u poruci.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image