• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pobeda pušača u Evropi

Uvođenje zakona o potpunoj zabrani pušenja u Evropskoj uniji pokazalo se kao neefikasno i mnoge zemlje su se odlučile da zakon prilagode ekonomskim okolnostima u svojim zemljama.

Pojedini beogradski mediji objavili su nedavno da je nakon sastanka sa proizvođačima cigareta, Vlada Srbije odustala od totalne zabrane pušenja u zatvorenom prostoru u 2010. godini i pristala na princip koji su promovisale fabrike i restorani, a to je "zaštita umesto zabrane".

Uvođenje zakona o potpunoj zabrani pušenja u Evropskoj uniji pokazalo se kao neefikasno i mnoge zemlje su se odlučile da zakon prilagode ekonomskim okolnostima u svojim zemljama i da uvedu kompromisno rešenje.

Zakonodavci nemačke pokrajine Bavarska odlučili su 15. jula da ublaže nacionalnu zabranu pušenja i da, od 1. avgusta 2009. godine, dozvole pušenje u barovima, koju čini jedna prostorija površine do 70 kvadratnih metara, kao i da dozvole većim barovima da izdvoje posebne prostorije za pušače.

Manji barovi u kojima je pušenje dozvoljeno moraju da nose oznaku barovi za pušače. Ovom odlukom je okončana potpuna zabrana pušenja u barovima, restoranima i disko klubovima koja je stupila na snagu u januaru 2008.
Proširenje zabrane pušenja u ugostiteljskim objektima izglasano je u belgijskom parlamentu 9. jula 2009. Prema novom zakonu, pušenje je dozvoljeno samo u barovima koji ne služe sveže pripremljenu hranu. Ako je bar manji od 50 metara kvadratnih, pušenje je dozvoljeno u celom objektu, a ako je veći, odeljak za pušače treba da zauzima manje od 50 odsto ukupne površine.

Prema istraživanju koje je obavio nacionalni sindikat samozaposlenih lica, sedam od 10 barova odabralo bi da prestane da služi hranu i da zadrži mogućnost dozvoljenog pušenja.

Grčka je, posle više neuspešnih pokušaja uvođenja potpune zabrane pušenja, u julu ove godine počela sa primenom novog zakona, po kojem vlasnici objekata manjih od 70 metara kvadratnih biraju da li će se u njemu pušiti ili ne, dok vlasnici većih objekata mogu da obezbede odvojeni prostor za pušače.

Češki Senat je 24. jula ove godine usvojio izmene zakona po kojem vlasnici restorana mogu da odluče da li je u njihovom lokalu dozvoljeno pušenje ili nije.

Izmena zakona je rezultat dugo traženog kompromisa između antipušačkih aktivista i ljudi koji smatraju da se zabranom pušenja krši sloboda pušača.

Državni sekretar Boris Stasni, jedan od autora izmena zakona o zabrani pušenja se inicijalno zalagao za potpuni zabranu pušenja u restoranima i barovima, ali je sada ipak podržao kompromisno rešenje. Izmene zakona treba da potpise predsednik Češke Republike kako bi stupile na snagu.

Irska je bila prva država koja je uvela potpunu zabranu pušenja na javnim mestima 2004, a njen primer su u donekle modifikovanom obliku sledile Norveška i Italija, Britanija, Potrugal, Švedska, Malta i Španija.
Irska i Velika Britanija imaju najstroži zakon - potpunu zabranu pušenja na radnim i javnim mestima, uključujući restorane i barove. Od 2010. godine pridružiće im se i Bugarska.

Grčka, Italija, Malta, Švedska, Letonija, Finska, Slovenija, Francuska i Holandija dozvoljavaju pušenje u specijalnim prostorijama za tu namenu.

(Tanjug)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image