Sudeći prema rečima kazahstanske vlasti, odnosno tamošnjeg Komiteta za nacionalnu bezbednost, situacija je posle višednevnih nereda u kojima je poginulo čak 164 osoba konačno pod kontrolom u toj zemlji. Kako oni tvrde, skoro osam hiljada ljudi uhapšeno je od ponedeljka kada su i počeli ovi najveći nemiri u istoriji nekadašnje centralnoazijske sovjetske republike, te je sada, kako ističu, stanje stabilno, a "žarišta terorističkih pretnji" su neutralisana, navodi se u njihovom saopštenju.

Ministarstvo unutrašnjih poslova u Kazahstanu navodi da je u sukobima koje su izazvali građani pritvoreno 7.939 osoba, jer su se, kako ondašnji mediji prenose, mirni protesti protiv poskupljenja goriva pretvorili u neviđeno nasilje. Najčešći sukobi dogodili su se upravo u najvećem gradu te zemlje, Almatiju, gde su vladine zgrade nakratko bile u rukama demonstranata, zarobljene, a neke čak i zapaljene.

Tamošnje vlasti su za ove ekstremne napade i sukobe osudile "ekstremiste" i "teroriste", dok se za neke tvrdi i da su stranci.

Neredi u zemlji odrazili su se i na politiku, pa je tako Karim Masimov, koji je bivši šef Nacionalne bezbednosti Komiteta prošle nedelje uhapšen zbog izdaje, nakon što ga je predsednik Kadim Žomart Tokajev smenio. On je takođe otpustio i svoj kabinet, naredivši snagama bezbednosti da pucaju bez upozorenja na demonstrante i proglasio vanredno stanje u naftom bogatoj zemlji sa 19 miliona stanovnika.

Takođe, nakon poziva koji je Tokajev uputio, u Kazahstan su stigli i pripadnici ruskog i beloruskog kontigenta mirovnih snaga, pa je do sada u zemlju koja je poslednjih dana sukobima zabrinula ceo svet stiglo više od 70 aviona iz pomenutih država.

(MONDO/RTS)