Ceo svet čeka razvoj situacije na rusko-ukrjainskoj granici, pa iako se spekulisalo da će invazija Rusije početi 16. februara, do toga ipak nije došlo. Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da nema mesta panici, ali je u novom javnom nastupu upozorio Ukrajince da se očekuje napad Rusije, Najviše tenzija je na istoku Ukrajine, ali su ljudi napeti u svim delovima zemlje.

Mnogi se iz predostrožnosti sklanjaju na bezbednija mesta, a to je za Blic potvrdio i Srbin čija porodica živi u Odesi. Situacija u ovom gradu je za sada mirna, ali se veliki broj građana sklanja u druge delove zemlje, daleko od mogućeg poprišta sukoba između Ukrajinaca i Rusa.

 "Svako ko ima nekoga ko živi u udaljenim krajevima zemlje, gleda da se skloni na vreme. Nadamo se da neće biti sukoba, ali ipak je bolje biti na bezbednom, daleko, ako dođe do rata... 2014. godina je bila relativno skoro, svi se sećamo. Ali sadašnja situacija, deluje daleko nepovoljnije nego što je tada bilo ", naveo je on.

Njegova porodica, žena i ćerka, godinama živi u naselju kraj Odese, odakle su ovaj put morali da se sklone na sigurno, na drugi kraj zemlje, na svega par kilometara od rumunske granice.

"Ako dođe do rata, ovako ću moći brže da dođem do njih i da ih odvedem za Srbiju. Svi se nadamo da do toga neće doći i da će se pronaći zajednički jezik Moskve i Kijeva, u suprotnom, makar mi sa Balkana znamo kakav scenario na kraju može da ispadne", rekao je on.

U Ukrajini boravi oko 300 državljana Srbije, od kojih oko 100 u glavnom gradu Kijevu.

"Na sajtu ambasade Srbije u Ukrajini postavljena je preporuka našeg Ministarstva spoljnih poslova građanima Srbije da do daljeg ne planiraju putovanja u tu zemlju, a svima koji žive u Ukrajini, a mogu da rade i onlajn, da je napuste zbog aktuelne krize", rekao je Aca Jovanović, ambasador Srbije u Ukrajini.

Mnogi građani se već javljaju ambasadi tražeći savete za trenutnu situaciju.

Profimedia Ukrajina Vojne vežbe

(Mondo/Blic)