Ruska invazija na Ukrajinu označava početak jednog od najznačajnijih sukoba koje je Evropa videla od kraja Drugog svetskog rata. Država sa jednom od najvećih armija na svetu izvršila je invaziju na suverenu naciju sa mnogo manje resursa za odbranu. Invazija stavlja zemlju predsednika Vladimira Putina na ratni put sa NATO-om u onome što neki nazivaju "Hladnim ratom 2".
U zastrašujućem obraćanju pre početka invazije ruski predsednik je upozorio da će se oni koji razmišljaju o „mešanju“ „suočiti sa posledicama većim od svih sa kojima ste se suočili u istoriji“ u onome što su mnogi smatrali ne tako suptilnim referencama na ogromne zalihe nuklearnog oružja njegove zemlje.
Danas je Putin naredio je vojnoj komandi da stavi snage nuklearnog odvraćanja u stanje visoke pripravnosti nakon "agresivnih izjava" zemalja NATO-a, prenosi Rojters.
"Zapadne zemlje ne samo da preduzimaju neprijateljske ekonomske akcije protiv naše zemlje, već i lideri glavnih zemalja NATO-a daju agresivne izjave o našoj zemlji. Zato naređujem da se ruske snage za odvraćanje nuklearnog oružja prebace na poseban režim dužnosti", izjavio je Putin.
Prema poslednjim procenama, Rusija ima najveće zalihe nuklearnog oružja na svetu. Prema Međunarodnom institutu za istraživanje mira u Stokholmu, sadašnji broj iznosi 6.257. Zalihe su veće nego u SAD za koje se procenjuje da imaju 5.550 komada nuklearnog oružja po poslednjem prebrojavanju. Obe zemlje zajedno imaju više od 90 odsto svetskog nuklearnog oružja, daleko više od Francuske, koja ima 290, i Velike Britanije sa 225. Međutim, značajan deo oružarnica obe zemlje je penzionisan i čeka na demontiranje, piše britanski Mirror.
I SAD i Rusija imaju po oko 1.500 bojevih glava koje su aktivno raspoređene – na primer na raketama ili podmornicama. 2019. i Moskva i Vašington su se povukli iz Ugovora o nuklearnim snagama srednjeg dometa iz 1987. koji ograničava svaku zemlju na najviše 1.550 raspoređenih nuklearnih bojevih glava. Džejms Kameron, docent političkih nauka na Univerzitetu u Oslu, gde je član Nuklearnog projekta u Oslu specijalizovanog za kontrolu naoružanja, rekao je, iako je teško tačno reći koliko je nuklearnog oružja operativno dostupno Rusiji, to svakako nije ništa slično brojevima tokom Hladnog rata. Ipak, rekao je da ono što imaju je sasvim dpvoljno "da naprave štetu kakvu god žele“.
On je potvrdio da Rusija i SAD imaju približno jednak broj nuklearnog oružja ali da Rusija ima više oružja kratkog dometa koje bi moglo uništiti američke evropske saveznike.
"Čak bi i upotreba jednog od ovih oružja bila događaj koji bi promenio svet“, rekao je on.
Podsetimo, Rusija je 2016. testirala nuklearno super oružje za koje je Vladimir Putin tvrdio da može da pogodi bilo gde na planeti, otkrivaju vojni snimci. Zastrašujuće slike pokazale su najnoviju rundu testova za rakete, za koje vojska kaže da su u stanju da zbrišu područje "veličine Teksasa ili Francuske". Rakete RS-28 Sarmat su sposobne da gađaju mete i preko severnog i južnog pola i mogu da nose više nuklearnih bojevih glava od bilo koje druge rakete na planeti, tvrdi Rusija.
Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu 2019. izvistio je predsednika Putina kako je novo supersonično oružje međukontinentalnog dometa operativno nakon više godina testiranja, prenosi agencija AP.
Šojgu je kazao kako je prva jedinica, opremljena supersoničnim Avangardom, stupila u borbenu službu, objavljeno je iz Ministarstva odbrane Rusije. Tada je navedeno kako je projektil Avangard sposoban da leti 27 puta brže od brzine zvuka. Šef Jedinica strateških projektila, general Sergej Karakajev, tokom razgovora je istakao kako je Avangard raspoređen u regiji Orenburg, u južnom delu planina Ural. Putin je predstavio Avangard, zajedno sa još nekim primjercima oružja u razvoju, tokom obraćanja naciji marta 2018. godine kada je istakao sposobnost sistema na brze manevre dok putuje ka meti, te kako će to odbrambene rakete protivnika načiniti beskorisnim, prenela je Al Džazira.
"Ka meti putuje kao meteorit, kao vatrena kugla. Oružje je sposobno da izvodi oštre manevre na svom putu do ciljeva, što ga čini apsolutno neranjivim za bilo koji odbrambeni sistem protiv raketa", rekao je svojevremeno Putin.
Najmanje četiri raketna sistema opremljena Avangardom trenutno služe u ruskim strateškim raketnim snagama.
Još jedna nuklearna balistička raketa u inventaru Rusije je Kinžal ("Bodež"), koja se može lansirati iz bombardera Tu-22M3 i ima domet od skoro 3.000 kilometara. Ima maksimalnu brzinu od 12 maha. Raketa se može montirati na presretače MiG-31K. Spekuliše se da je u pripremi i mala varijanta Kinžal za stelt lovac Su-57. Kinžal je stupio na borbenu dužnost krajem 2018. Međutim, još uvek nije poznato koliko je ovih projektila do sada napravljeno.
(MONDO)
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!