• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Žene širom sveta izložene nasilju

Borba protiv nasilja, diskriminacije i nejednakosti dominirala je u sredu u svetu povodom medjunarodnog praznika Dana žena, ali izvestan napredak predstavlja nedavni dolazak na vlast žena u Africi i u Nemačkoj.

Borba protiv nasilja, diskriminacije i nejednakosti dominirala je u sredu u svetu povodom medjunarodnog praznika Dana žena, ali izvestan napredak predstavlja nedavni dolazak na vlast žena u Africi i u Nemačkoj.

Svet je spreman da vidi ženu na čelu Ujedinjenih nacija, ocenio je u sredu generalni sekretar Ujedinjenih nacija Kofi Anan čiji mandat ističe krajem godine.

Dan žena ustanovljen je 8. marta 1910. u Kopenhagenu, na Drugoj konferenciji žena socijalista koja je održana na inicijativu nemačke revolucionarke Klare Cetkin. Praznik je ustanovljen u znak sećanja na demonstracije američkih žena u Čikagu 8. marta 1909.

U Nemačkoj i Liberiji su prvi put došle na vlast žene, Angela Merkel koja je u novembru došla na čelo vlade, dok je Elen Džonson-Sirlif u januaru imenovana za šeficu države.

Svuda u svetu, od Pakistana preko Iraka, pa do evropskih zemalja, osudjeni su nasilje, otmice i prostitucija.

U Pakistanu, Muhtar Mai, žrtva kolektivnog silovanja, koja je simbol borbe za ženska prava, predvodila je demonstracije u konzervativnom gradu Multan. Skupu je prisustvovalo 2.500 žena i oko 500 muškaraca.

"Ovo je veoma važan dan zato što su se prvi put okupili muškarci i žene u ovom regionu, poznatom po diskriminaciji i okrutnom ponašanju prema ženama", rekla je Muhat Mai (33) koju je 2002. godine silovalo više muškaraca po nalogu plemenskog saveta.

Predsednik Avganistana Hamid Karzai je, povodom Dana žena, pomilovao 25 zatvorenica.

U Indiji se procenjuje da ima na hiljade slučajeva silovanja, tako je samo u 2002. godini bilo više od 16.000 takvih slučajeva. U Iraku su silovanja gotovo svakodnevna, dok je u poslednje tri godine najmanje 2.000 žena kidnapovano.

Više od 10.000 osoba je danas protestovalo u Tokiju zbog najave da će žena moći da dodje na kraljevski tron.

Iako su žene u Kini u sredu radile samo pola radnog vremena, one su i dalje na marginama političkog života.

Nemačka kancelarka Angela Merkel je pozvala žene da ne odustaju od borbe protiv diskriminacije, ističući da je biti žena na čelu vlade samo prednost.

Medjutim, u Španiji čija vlada ima jednak broj ministara oba pola, 85 odsto gradjana smatra da su žene izložene diskriminaciji na poslu.

Francuski predsednik Žak Širak primio je u sredu predsednicu Liberije Elen Džonson-Sirlif, prvu ženu na čelu neke afričke zemlje. Sirlifova je izrazila žaljenje što "svet i danas ima teškoća da prizna pravu ulogu i doprinos žena ekonomskom razvoju".

(Beta)



Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image