Invazija Rusije na Ukrajinu podsetila je svet na smrtnosno naoružanje kojim raspolaže Vladimir Putin. Vojni analitičari upozoravali su na zastrašujuće posledice upotrebe termobaričnih bombi, kao Putinovog najjačeg oružja. Kasnije se govorilo o automatskom sistemu nuklearne odmazde u Rusiji koji je razvijen za vreme SSSR-a. Taj sistem nazvan je  "Perimetar", a može samostalno, bez ljudske komande, zasuti neprijatelja sa stotinama bojevih glava. Perimetar bi garantovao da bi Sovjetski Savez (a sada i Rusija) mogao da odgovori čak i ako su njegove čitave oružane snage zbrisane. Na zapadu ovaj sistem zovu "Mrtva ruka".

Sovjetski Savez nikada nije potvrdio da je takav sistem ikada postojao, ali Sergej Karakajev general pukovnik Rusije je to javno priznao ruskim novinama 2011. godine. Jednom prilikom su Putina pitali da li bi "Perimetar" mogao da uništi Ameriku za pola sata, a on je odgovorio "Zapravo, može i brže".

Američki "Tamni orao"

Međutim, i Amerikanci imaju odgovor na ruske hipersonične rakete, kojima se ne bi bilo lako suprotstaviti. U pitanju je "Dark eagle" (Tamni orao) sistem hipersoničnog naoružanja.

"Tamni orao" može da ubrza do izuzetno velikih brzina, preko pet puta brže od brzine zvuka. Velika brzina Dark Eagle -a omogućava mu da gađa prolazne ciljeve, a istovremeno je nedostižan za protivničku protivvazdušnu odbranu. Domet projektila je 2.500 km i smatra se ubitačnim ofanzivnim oružjem Zapada.

Nedavno su, pukovnik Mirčeta Jokanović i Nikola Antić sa Instituta za nacionalnu i međunarodnu bezbednost objasnili da je glavna bojazan Rusije od raketa "Tamni orao" i "SM-3", čija je brzina leta 5 mahova. Ako Ukrajina nije članica NATO, ovim raketama je potrebno 12,5 minuta da stignu do Moskve, a ukoliko bi bile lansirane sa teritorije Ukrajine, do ruske prestonice stigle bi za svega 4,5 minuta. Ruskoj PVO, međutim, potrebno je najmanje 10 minuta da reaguje, što znači da bi Moskva bila sravnjena sa zemljom pre nego što bi Rusi uopšte stigli da se brane, kažu stručnjaci.

Kako objašnjavaju Jokanović i Antić, upravo je to razlog zašto Putin više nije mogao da čeka.

"Ne vodi se rat oko Ukrajine, već se vodi rat protiv Rusije. To što Rusija traži da Ukrajina bude demilitarizovana, i da ne bude u sastavu NATO ima veze sa nekim projektilima SM-3. Shvatićete zašto Ukrajina ne sme da bude u NATO i da se ovi raketni sistemi nađu na njihovoj teritoriji. Ključni argument su energenti. Posle ovih sankcija, videćemo odakle će Evropa da nalazi resurse", rekao je Nikola Antić sa Instituta za nacionalnu i međunarodnu bezbednost za Kurir televiziju.

Kurir televizija Nikola Antić i Mirčeta Jokanović o ratu u Ukrajini

(MONDO)