„Dan kineskog jezika je osmišljen da proslavi raznolikost jezika i kulture i promoviše multilateralizam“, rekao je Šen Haisijung, predsednik KMG-a „Dok svet prolazi kroz duboke i složene promene u jeku najgore pandemije u jednom veku, za nas je još važnije da postignemo konsenzus i radimo zajedno“.

2993993_screenshot-18_ff.jpg
Promo 

Čen Sju, kineski ambasador pri UN u Ženevi, dodao je da je događaj poslužio kao „prozor i most“ za povezivanje sveta sa Kinom.

„Kao nosilac kineske kulture i civilizacije, kineski jezik igra važnu i nezamenljivu ulogu u nasleđivanju kineske kulture i civilizacije“, rekao je on u govoru.

Tema ovogodišnjeg dana bila je Kina u trendu, a KMG je tražio od govornika kineskog stranog jezika da pošalju video snimke na takmičenje. Oni su sinoć bili prikazani uživo na Jutjub kanalu CGTN Europe.

Kineski je jedan od najstarijih jezika na svetu sa istorijom koja se proteže više od pet milenijuma. Ima više autohtonih govornika nego bilo koji drugi.

Od 2010. godine, UN obeležavaju Dan kineskog jezika 20. aprila, Dan sećanja na Cang Đijea, za koga se tvrdi da je izmislio kineske znakove.