Jedan od poslednjih ukrajinskih branilaca u Mariupolju rekao je za BBC da je opkoljena čeličana u kojoj su oni skriveni u velikoj meri uništena i da su civili zarobljeni ispod srušenih zgrada.

Govoreći iz fabrike Azovstal - poslednjeg dela Mariupolja koji nije pod ruskom kontrolom, Svjatoslav Palamar iz puka Azov rekao je da su branioci odbili talase ruskih napada.

"Uvek kažem da sve dok smo mi ovde, Mariupolj ostaje pod kontrolom Ukrajine“, rekao je on. Putin je odustao od planiranog ruskog napada na čeličanu i naredio svojim trupama da je zatvore umesto toga.

Veći deo Mariupolja je uništen tokom nedelja teškog ruskog bombardovanja i intenzivnih uličnih borbi. Zauzimanje luke u Azovskom moru je ključni ruski ratni cilj i oslobodio bi još vojnika koji bi se pridružili ruskoj ofanzivi u istočnom regionu Donbasa.

Kapetan Palamar je rekao da su Rusi pucali na čeličanu sa ratnih brodova i bacili na nju bombe  Ovo se poklapa sa svedočenjem komandanta ukrajinske marine, koji je rekao da su borci brojčano nadjačani i da im ponestaje zaliha.

"Sve zgrade na teritoriji Azovstala su praktično uništene. Bacaju teške bombe, bombe za razbijanje bunkera koje izazivaju ogromna razaranja. U bunkerima imamo ranjenih i mrtvih. Neki civili ostaju zarobljeni ispod srušenih zgrada", rekao je kapetan Palamar.

Puk Azov je prvobitno bio grupa krajnje desnice koja je kasnije uključena u Ukrajinsku Nacionalnu gardu. Njegovi borci zajedno sa brigadom marinaca, graničarima i policajcima su poslednji ukrajinski branioci koji su ostali u gradu.

Na pitanje koliko je ukrajinskih branilaca ostalo u Mariupolju, kapetan Palamar je odgovorio jednostavno "dovoljno da odbije napade“.

On je rekao da su civili bili na odvojenim lokacijama dalje od boraca. Bili su u podrumima u kojima je bilo po 80-100 ljudi, ali je bilo nejasno koliko je ukupno civila jer su neke zgrade bile uništene i borci nisu mogli da dođu do njih zbog granatiranja. Ulazi u neke od bunkera bili su blokirani teškim betonskim pločama koje je samo teška mašinerija mogla da pomeri, rekao je on.

Profimedia/TASS Azovstal

"Održavamo kontakt sa onim civilima koji ostaju na mestima do kojih možemo da dođemo. Znamo da tamo ima male dece od tri meseca", rekao je on.

Borac je apelovao da se civilima omogući bezbedan prolaz iz čeličane i pozvao treću zemlju ili međunarodno telo da garantuje njihovu bezbednost.

"Ovi ljudi su već prošli mnogo toga, kroz ratne zločine. Ne veruju Rusima i uplašeni su“, rekao je on i dodao da se plaše mučenja i ubistava od strane ruskih vojnika ili deportacije u Rusiju kroz takozvane filtracione logore.

Starijim civilima u čeličani su bili potrebni lekovi, a bilo je i oko 500 teško ranjenih boraca koji nisu dobijali negu koja im je bila potrebna - uključujući velike operacije poput amputacija.

"Posle 52 dana blokade i teških borbi mi imamo lekove. A onda takođe čuvamo nesahranjena tela naših boraca koje treba da dostojanstveno sahranimo na teritoriji pod kontrolom Ukrajine“, rekao je on.

Kapetan Palamar je rekao da su ukrajinski branioci takođe želeli da obezbede sopstvenu evakuaciju ako je moguće - ali o predaji nije moglo biti reči.

"Što se tiče predaje u zamenu za siguran izlaz za civile, nadam se da svi znamo sa kim imamo posla. Definitivno znamo da sve garancije, sve izjave Ruske Federacije ništa ne vrede", rekao je on.

On je rekao da su mnogi od branilaca koji su ostali u Azovstalu došli sa Krima, koji je Rusija anektirala 2014. godine, kao i iz istočnih regiona Donjecka i Luganska. On sam se tamo oženio i tamo mu se rodilo dete. 

"Bio sam svedok kako se ovaj grad razvijao. Kako je ovaj grad postao biser Azova, a i za mene je rodni grad“, rekao je on.

"Rusija ništa ne obnavlja. Ona ima za cilj da uništi i teroriše... Ako padnemo, ova horda će ići dalje i ceo civilizovan svet će biti u opasnosti", rekao je on.

Ukrajina je optužila ruske snage da bombarduju civilna skloništa i da koriste oružje zabranjeno ili ograničeno međunarodnim pravom, uključujući fosforne bombe i kasetnu municiju u napadima na Azovstal.

Ukrajina, kao i SAD i Velika Britanija najavile su istrage o mogućoj upotrebi hemijskog oružja u Mariupolju, što je Rusija negirala. 

(Mondo)