Ukrajina je više od dva meseca u ratu. Od tada su Rusi pokušali više puta da likvidiraju (ili barem zarobe) Volodimira Zelenskog. Njegovi specijalci, do zuba naoružani, ga čuvaju 24/7. O tome kako njegov ratni bunker izgleda i koje su sve preduzete bezbednosne mere, u svom autorskom tekstu za "The Sunday Morrning Herald" opisao je novinar Tom Stajnfort.

"Telefon mi se pali u 22.39 sa porukom koju sam čekao: 'Ovo je lokacija gde treba da dođete da upoznate predsednika… budite tačni'. Sve zvuči kao rečenica iz holivudskog trilera, a ironično, na putu smo da upoznamo čoveka koji je većinu svog radnog veka proveo kao glumac. Ali dani vodvilja su davno prošli za Volodimira Zelenskog – sada vodećeg čoveka Ukrajine. Ruski predsednik Vladimir Putin je očigledno uznemiren svojim protivnikom... već je bilo 10 osujećenih pokušaja atentata na Zelenskog. I to na neki način objašnjava naporne bezbednosne provere i mere predostrožnosti koje moramo proći da bismo dobili pristup njegovom tajnom imanju u centru Kijeva", piše Stajnfort.

Nakon što je novinarska ekipa stigla na zakazano mesto, specijalci sa puškama ih vode, peške, skrivenom uličicom, pa pravo u mračno dvorište.

"Tamo se nalazi još vojnika koji postavljaju čeličnu kapiju, sa metalnim šiljcima ispred nje. Proveravaju nam pasoše, i upućuju nas na kompleks unutra. Sva naša oprema prolazi rendgenske aparate, a mi prolazimo kroz još pasoških provera. Zatim prilaze vojni psi koji njuškaju naše stvari u potrazi za eksplozivom. Kada je sve to završeno, vreme je da malo razvedrimo raspoloženje - kao i svaki dobar Australijanac, kupili smo neke poklone: flašu ‘Penfolds’ vina za predsednika i paket ‘Tim Tams’-a (čokoladna poslastica). Ali ono što mi mislimo da je poslastica, ukrajinski stražari vide kao pretnju. 'Moramo da ih pošaljemo na testiranje pre nego što ih damo predsedniku, ne možemo da rizikujemo trovanje radijacijom', kaže mi odsečno vojnik preko našeg prevodioca", piše Stajnfort.

Zgrada u kojoj se sastaju sa Zelenskim nije palata koju bi predsednik obično nazvao domom kada nije u ratu, ali ipak ima grandiozan osećaj.

YouTube/screenshot/60 Minutes Australia Intervju sa Zelenskim

"Odvedeni smo u prostoriju u kojoj se samo nekoliko dana ranije, američki državni sekretar Entoni Blinken sastao sa ukrajinskim liderom radi istorijskih razgovora. Ima devet lustera, četiri džinovske ukrajinske zastave, a na glavnom zidu je ogromno umetničko delo žene sa podignutim rukama iznad glave – rečeno nam je da se zove Oranta, ikona koja brani Kijev. Legenda kaže da sve dok Oranta nastavlja da pruža svoje ruke iznad Kijeva, grad će ostati neuništiv. Dok naš snimatelj postavlja kameru, mogu da osetim da predsednikov sekretar za štampu nije zadovoljan kadrom.

- Da li je sve u redu?, pitam.

- Ugao pod kojim snimate je problem. Zlato je u pozadini. Predsednik mrzi zlato, mrzi fensi stvari, kaže on .

U tom trenutku Zelenski izlazi iz svoje kancelarije da se rukuje sa mnom. Obučen je od glave do pete u ono što je postalo njegova kultna odeća – zelena uniforma njegove vojske", piše Stajnfort

Tako je od 24. februara, kada je 44-godišnjak doneo odlučujuću odluku da ne pobegne iz Ukrajine, već da ostane u Kijevu sa svojim narodom da brani svoju teritoriju od ruske invazije.

"Šetajući kompleksom koji je predsednik već devet nedelja nazivao svojim domom, na svakom koraku se podsećamo da ovo više nije buržoaska zgrada; to je ratni bunker. Hodnici su potpuno crni – sva svetla su ugašena i prozori prekriveni vrećama peska – tako da nijedan potencijalni ruski bombarder ne može da vidi kompleks. Neka vrata su blokirana ormarićima za dokumente koji su naslagani jedan na drugi, i stolicama koje ih pojačavaju… to je jednostavan, gotovo farsičan pokušaj odbrane ako se upadne u zgradu, ali govori o tome koliko su ovde paranoični zbog Putinove namere da ubije glavnog komandanta ukrajinskih oružanih snaga", piše Stajnfort.

(MONDO)