• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

HILJADE AMERIČKIH BORACA STIŽE U ZEMLJU PORED SRBIJE: Poznati bataljon naoružan "do zuba" - imaju i 300 tenkova!

 Tamara Sekulović
Autor Tamara Sekulović

Predsednik Klaus Johanis rekao je rumunskom parlamentu da je pozvao mehanizovanu pešadiju.

 Američki vojnici stižu u Rumuniju Izvor: YouTube/Printscreen/Battle Order

Rumunski predsednik Klaus Johanis rekao je parlamentu u utorak da je pozvao američki Strajker bataljon da pojača bezbednost njegove zemlje usred sukoba u Ukrajini. Johanis, čvrst saveznik Kijeva, rekao je da raspoređivanje pokazuje posvećenost njegove zemlje NATO savezu.

"Eskalacija tenzija i masovna konsolidacija ruskog vojnog prisustva u blizini Ukrajine i crnomorskog regiona utiču na međunarodnu bezbednost i stabilnost, a posebno na evropsku i regionalnu bezbednost na Crnom moru", rekao je on poslanicima u pismu, prenose rumunski mediji. Raspoređivanje američkog Strajker bataljona bi stoga "ojačalo otpornost Rumunije", nastavio je.

Možda će vas zanimati

Strajker bataljon se sastoji od štabne čete i tri čete pešadije i lakih oklopnih vozila Strajker. Bataljon Strajker čini više od 300 Strajker vozila i 4.500 vojnika. Nejasno je da li je ovaj bataljon već na putu za Rumuniju, ali do novog raspoređivanja dolazi nakon što su SAD već početkom februara poslale eskadrilu Strajkera ​​od 1.000 vojnika - snage nešto veće od bataljona - u Rumuniju iz Nemačke.

"Ovaj značajan doprinos je nedvosmislena demonstracija solidarnosti Sjedinjenih Država, kao rumunskog saveznika i glavnog strateškog partnera", nastavlja se Johanisovo pismo. Rumunski lider je takođe opisao raspoređivanje kao demonstraciju "aktivnog i doslednog pozicioniranja" njegove zemlje u okviru NATO saveza.

Rumunija se pridružila NATO-u 2004. godine i učestvovala je u misijama vojnog bloka predvođenog SAD u Iraku, Avganistanu i na Balkanu. Bukurešt je takođe zauzeo čvrst proukrajinski i antiruski stav od 2014. godine, kada je tadašnji predsednik Trajan Baseku pozvao alijansu da naoruža ukrajinsku vojsku i podržao pristupanje Ukrajine i Gruzije alijansi.

Nakon pokretanja ruske invazije u Ukrajini krajem februara, Bukurešt je Kijevu poslao gorivo i municiju i izneo optužbe za ratne zločine u Rusiji, što Moskva negira.

(Mondo/RT)

Pročitajte i ovo

Komentari 120

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Bhm

Da se zaključa granica ka Rumuniji i kad pocne da ne može niko da ptebegne ovamo.Neka grebu na rampi ali prelaska nema,niko ih nije terao da idu tamo....

Maus

Klaus Johanis je predsednik Rumunije? Zato se sve ovo danas i dešava...

Serbia forever

Neka udju u Ukrajinu, da jednom u životu imaju pravo ratno iskustvo, a ne da bacaju bombe po civilima....

special image