• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PRVI U EVROPI! ŠPANIJA UVODI POSEBNO BOLOVANJE ZA ŽENE: Menstrualni bolovi će biti opravdan razlog da ne dođu na posao

Autor Sara Gajić

Španija je prva zemlja u Evropi koja će omogućiti bolovanje zbog menstrualnih tegoba.

 Španija uvodi bolovanje zbog menstruacije Izvor: Shutterstock

Španija bi mogla da postane prva zemlja u Evropi koja će zakonom dozvoliti bolovanje ženama koje imaju jake menstrualne bolove.

Kako navode španski mediji izvori u vladajućoj koaliciji Španske socijalističke radničke partije (PSOE) i stranke Ujedinjeni možemo (UP) rekli su da je realno da se očekuje da zakon bude odobren pošto je dogovor o tome postignut između ministarstva za jednakost, koje je iniciralo reformu, i ministarstva za socijalno osiguranje.

Očekuje se da vlada 17. maja, da odobri predlog izmena zakona koji predviđa menstrualno bolovanje od tri do pet dana mesečno.

"Ženama s bolnim menstruacijama zakonom ćemo priznati pravo na posebni privremeni invaliditet koji će od prvog dana plaćati država", napisala je na Tviteru ministarka za jednakost Iren Montero iz UP.

Ovaj zakon će omogućiti abortus u državnom zdravstvenom sistemu i predviđa da devojke od 16 i 17 godina za prekid trudnoće ne moraju da imaju dozvolu roditelja. To će biti prvi zakon koji dozvoljava menstrualno odstustvo u Evropi kada bude usvojen.

U Italiji je sličan predlog podnet 2016. godine, ali nikada nije odobren, dok u Nemačkoj žene mogu da traže bolovanje zbog menstrualnih bolova ali to nije zakonsko pravo.

Izvan Evrope, pravo na menstrualno bolovanje postoji u Japanu od 1947., Južnoj Koreji, Indoneziji i Zambiji. Špansko ministarstvo za jednakost je mesecima tražilo da ta reforma bude uključena u budući zakon o abortusu, ali su koalicioni partneri iz PSOE bili uzdržaniji.

Ministarka rada Jolanda Dijaz iz UP je podržala zakon, dok je ministar za socijalno osiguranje Hose Luis Eskriva iz PSOE prošle sedmice rekao da se o tom pitanju još raspravlja.

Lider opozicije Alberto Nunjez Feiho izjavio je da je njegov stav da "doktori daju bolovanje" jer oni "savršeno znaju kada je prikladno a kada nije". Zakon je izazvao velike rasprave i kontroverze u Španiji, a ginekolozi i doktori su apelovali na građane i medije da ne banalizuju problem koji muči mnoge žene.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Komentari 11

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Poslodavac

Da tako nesto uvedu, ne bih vise ni zaposljavao zene i onako su losiji radnici u svemu u odnosu na muskarce.

-

Bravo, e da oće i kod nas tako. Samo taj jedan dan.

Mrčela

Ma, dobro, ajde ok je, to je prirodno. Nemam ništa protiv. Mene više zanina kako će ovi ni-tu-ni-tamo proloazit, za zbamo da ih je puna Evropa? Mislim, ako se neko izjasni kao žensko, da li to znači da ni on neće morati da radi?

special image