• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Krvavi izbori u Iraku

Najmanje 25 osoba je, uprkos jakim merama bezbednosti, poginulo, a 65 ranjeno, u više napada Bagdadu i drugim iračkim gradovima, tokom održavanja parlamentarnih izbora.

U Bagdadu su u eksplozijama uništene najmanje dve zgrade, a iračku prestonicu i druga mesta potreslo je i desetak granata.

Najmanje 14 ljudi je poginulo u eksploziji u severoistočnom delu Bagdada, u kojoj je uništena jedna zgrada, a u granatiranju u zapadnom delu nastradalo je sedam osoba, prenele su agencije.

U Hurijahu, u predgrađu Bagdada, tri osobe su poginule kada je za sada nepoznata osoba bacila ručnu bombu na ljude koji su išli na glasanje.

Jedan policajac je, takođe, izgubio život u Mahmudiji, na oko 30 kilometara južno od Bagdada, u eksploziji bombe na glasačkom mestu.

Granate su pogodile i "zelenu zonu", gde su smeštene američka ambasada i kancelarija premijera.

Portparol bezbednosnih snaga u Bagdadu, general-major Kasim al-Musavi, izjavio je da su rakete ispaljivanje iz delova gde većinom žive suniti.

On je istakao da su bezbednosne snage u borbenoj pripravnosti.

Uprkos napadima, Musavi je rekao da je ukinuta zabrana za promet automobila, četiri sata nakon početka glasanja. Zabrana za autobuse i kamione je, međutim, i dalje na snazi.

Irački premijer Nuri al-Maliki je, posle glasanja, pozvao sve stranke da prihvate izborne rezultate.

Jedan od protivnika Malikija, bivši premijer Ijad Alavi već se požalio na neregularnosti na samom početku glasanja.

Parlamentarni izbori u Iraku, drugi posle vojne intervencije 2003. godine, održavaju se uz velike mere bezbednosti. Raspoređeno je oko 200.000 pripadnika policije i bezbednosnih snaga zbog strahovanja od oružanih akcija pobunjenika.

Oko 20 miliona glasača, od 28 miliona Iračana, treba da izabere 321 člana parlamenta, između 600 kandidata, iza kojih stoji nekoliko desetina političkih stranaka i grupa, šiita, sunita, Kurda i drugih, okupljenih uglavnom u 12 velikih koalicija.

U više napada širom Iraka poslednjih nekoliko dana poginulo je najmanje 45 ljudi.

Najviše izgleda na pobedu imaju savez Država zakona, na čijem je čelu premijer El Maliki, Iračka nacionalna alijansa inače bliska s Iranom, i koalicija Irakija, koju predvodi Alavi.

Iako je, u odnosu na glasanje 2005, u formiranju izbornih blokova ublažena podeljenost između sunita (vladajuće frakcije u vreme Sadama Huseina), većinskih šiita i Kurda, sektaštvo je i dalje izraženo.

To potvrđuje zabrana kandidovanja simpatizerima Sadamove BAAS partije, zbog čega se sunitsko krilo vodeće vanstranačke koalicije povuklo iz izborne trke.

Predsednik Iraka Džalal Talabani je, u intervjuu za Bi-Bi-Si, međutim, izjavio da će njegova zemlja, umesto dosadašnje vlade nacionalnog spasa, konačno dobiti većinsku koaliciju. On je izbegao da govori o tome ko će je formirati, ali je najavio da se nada da će biti ponovo izabran za šefa države.

Prema zapadnim analitičarima, izbori u Iraku su i test za plan predsednika SAD Baraka Obame o povlačenju američkih vojnika iz te zemlje. Smatra se da bi, u slučaju nove eskalacije nasilja, Obama morao da preispita svoju odluku o povlačenju blizu 100.000 vojnika iz Iraka tokom ove i iduće godine.


(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image