Ekspert za MH370 tvrdi da je avion malezijske kompanije iznad Tihog okeana oborilo američko vazduhoplovstvo u pokušaju da spreče da tajna tehnologija stigne do Kine. Istraživačka novinarka Florens de Čangi rekla je da su Amerikanci pokušali da presretnu avion koristeći tehnologiju ometanja signala - što je dovelo do nestanka 239 putnika 2014. godine.

U svojoj knjizi "Nestajući čin: Nemoguć slučaj MH370", ona detaljno opisuje svoje teorije iz sedam godina intenzivnog istraživanja jedne od najvećih misterija vazduhoplovstva u istoriji. De Čangi je rekla da veruje da je zvanična verzija događaja obavijena obmanama. Zvanični scenario za nestanak Boinga 777 ukazuje na to da je do nesreće došlo nakon dramatičnog okreta aviona na letu od Kuala Lumpura do Pekinga, i da je tada pao u Indijski okean.

Međitim de Čangi je za ono što je otkrila rekla da je u pitanju "najveće zataškavanje u novijoj istoriji".

U publikaciji od 400 stranica sugeriše se da je američka avijacija pokušala da hakuje radare kako bi avion nestao sa radarskih ekrana. De Čangi veruje da je MH370 nosio pošiljku "elektronske opreme" u Kinu i da SAD nije htela to da dopusti. U knjizi se tvrdi da je oborena nakon neuspelog pokušaja da se promeni njen kurs, i da je stvar od tada grozničavo zataškavana. Ona veruje da je pošiljka uključivala 2,5 tone "loše dokumentovane Motorola elektronske opreme" koja je pripadala Sjedinjenim Američkim Državama.

"U to vreme se testirao novi laserski sistem naoružanja. Obaranje je moglo da bude poslednji pokušaj da se spreči da tovar dospe u pogrešne ruke", navela je.

Prema njenim rečima američke vlasti su se navodno odlučile da presretnu teret tako što su primorale MH7370 da sleti i povukle ga - pre nego što ga pošalju na put. Dva američka aviona za rano upozoravanje su mogla da blokiraju njegovo magnetno polje i učine ga nevidljivim. "Obaranje je moglo biti greška, ali je takođe moglo biti poslednje sredstvo da se spreči da avion i njegov specijalni teret padnu u ruke Kine", kaže de Čangi.

"Nije bilo moguće da Boing 777 jednostavno nestane", rekla je ona.

Blejn Gibson, koji je pronašao prvi komad krhotina nestale letelice malezijske avio-kompanije MH370 2015. godine, rekao je da je nakon toga dobijao pretnje smrću i da su ga pratile nepoznate osobe. Blejn je rekao da se plaši da bi "neko ko je pokušavao da spreči pronalazak malezijskog MH370 mogao da ga napadne". 

"Počeo sam da dobijam pretnje smrću od anonimnih ljudi. Stvari poput ’Bez aviona, nema Blejna’ i govore mi da odustanem od potrage. Jedan je nazvao mog prijatelja i rekao da neću živ otići sa Madagaskara. Pratili su me i fotografisali. To je veoma uznemirujuće. To je zastrašujuće", rekao je on.

Uprkos obilju teorija zavere, većina stručnjaka u programu zaključuje da je namerna akcija kapetana Zaharija najverovatniji uzrok nesreće.

(MONDO)