Kada je počeo rat i kada sam shvatila da postoji šansa da poginem, izbor je bio jasan: nastaviću da radim. Posao vojnika je da zaštiti svoju zemlju, posao lekara je da spasava živote, a posao novinara je da pokaže istinu. Shvatila sam da je u ovako komplikovanom trenutku za moju zemlju moja dužnost da ostanem uz ukrajinski narod i da ga obaveštavam, ispričala je atraktivna ukrajinska novinarka, koja radi kao dopisnik agencije Asošijeted pres, Vasilisa Stepanenko za portal Meduza.

Ona kaže da je prvi put shvatila šta je zapravo rat kad je prisustvovala strašnoj tragediji u bolnici u Mariupolju.
Šta rat stvarno znači saznala sam u bolnicu u Mariupolju, kad su dovezli devojčicu sa komadom gelera u srcu. Kada je deset lekara istovremeno pokušavalo da je spase, a njena mama je sedela u hodniku i molila ih da je ne puste da umre. Kada je devojčica umrla, lekari su izašli iz operacione sale sa suzama u očima, ne znajući kako da kažu njenoj mami da nisu uspeli“, prisetila se Vasilisa i zatim dodala kako je provela noć pod bombama sa jednom porodicom u hodniku zgrade u Mariupolju.

NOĆ POD BOMBAMA U MARIUPOLJU

„Provela sam noć sa jednom porodicom iz Mariupolja. Šestoro odraslih i dvoje dece pokušavali su da spava sedeći u hodniku zgrade. Deca su se molila cele noći uz zvuke granata koje su eksplodirale ispred zgrade. Svi su delili jedno ćebe. Uopšte nisam poznavala te ljude, ali te noći smo bili zajedno, kao da smo rod rođeni, pokušavajući da preživimo. Osećala sam da sam deo obične mariupoljske porodice i prvi put sam shvatila kako je njima bilo da prežive ovu noćnu moru", ispričala je lepa Vasilisa, koja je pre rata važila za jednu od najlepših Ukrajinki. Kako je izgledala pre nego što je obukla uniformu i počela da izveštava sa fronta možete videti u galeriji.

Printscreen/Instagram/VasilisaStepanenko Vasilisa Stepanenko, ukrajinska novinarka

Njena koleginica Marija, koja nije želela da odaje pravi identitet jer radi kao administrator nekoliko kanala na Telegramu, imala je iskustva s fronta u Donbasu, a kaže da sada doživljava jezive pretnje.

RUSI PRETE SILOVANJEM NJENE DECE

„Radila sam kao novinar u Donbasu 2014-2015, kada se na to nije gledalo kao na rat: otišala bi na front, radila svoj posao i vratila se kući. Sada je rat svuda, i nema povratka kući. To je veliki kontrast“, ispričala je Marija, potom opisala kroz kakav pakao prolazi radeći svoj posao:
„Pošto sam trenutno administrator Telegram kanala, često dobijam pretnje u privatnim porukama. Provokatori, naravno iz Rusije, govore mnogo neprijatnih stvari. Vređaju me, priželjkuju „ponavljanje Buče“ i kažu da mi decu treba raskomadati ili silovati.“
Ona kaže da se rat u Ukrajini ne odvija samo na frotnu i po razrušenim gradovima, već i na internetu i da taj rat nije manje značajan od onog na zemlji i vazduhu.

Buča (2).jpg
Profimedia 

 „Postoji mnogo informacija sa naslovima koji privlače pažnju i koje zahtevaju detaljnu verifikaciju. Posebno su rasprostranjene na Telegramu, jer se dosta toga šalje od samih pratilaca. To uključuje mnogo informacija koje šalju ljudi koji su očigledno simpatizeri Rusije i svesno puštaju dezinformacije. Na primer, poslali su fotografiju broda koji je potonuo 2008. negde u Egejskom moru i tvrdili da je to ukrajinski ratni brod u Odesi. Moram da proveravam svaku vest 20-30 puta i tražim dokaze. Rat se ne dešava samo na kopnu – dešava se i u informacionom prostoru, i nije ništa manje žestok“, objasnila je Marija.

MONDO redakcija informacije o sukobu u Ukrajini prenosi u skladu sa dužnom novinarskom pažnjom, koristeći izvore koji se oslanjaju na dugogodišnji kredibilitet kada je u pitanju istinitost informacija koje objavljuju. Svesni smo činjenice da se u informacije o ratu često umeša i propaganda, naročito kada su manje relevantni izvori u pitanju. Zbog toga pozivamo vas, naše čitaoce, da nam skrenete pažnju ukoliko primetite netačnu informaciju, kako bismo ispravili nenamerne greške. Pišite nam na redakcija@mondo.rs.

(MONDO)