• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"IMAĆE ISTU SUDBINU KAO AZOVSTALJ" Na pomolu ekološka katastrofa u Ukrajini, najveća hemijska fabrika AZOT na meti Rusa

Autor Nikola Todorović

Velika hemijska fabrika u Severnodonjecku je ugrožena zbog ratnih sukoba i strahuje se od ekološke katastrofe.

 Fabrika Azot u Ukrajini novi Azovstalj Izvor: Twitter/screenshot/Osinttechnical

Dok Rusija steže obruč oko Severodonjecka, strahuje od još jednog brutalnog sukoba dok se Ukrajinci sklanjaju u skloništa u fabrici Azot. Azot je hemijska fabrika u ključnom gradu ove regije, u kojoj se nalazi više stotina civila, uključujući decu koji su tu pronašli utočište od ruskog bombardovanja. 

"Ova fabrika, može da prođe kroz istu sudbinu kao i čeličana Azovstalj", upozorila je ukrajinska poslanica iz stranke Golos, Kira Rudik. Nakon 100 dana rata, u petak, Moskva je bila na ivici da zauzme Severodonjeck, najveći grad u regionu Luganska koji trenutno nije pod njenom kontrolom, nakon što ga je nedeljama gađala artiljerijskim granatama. Izveštavajući o ovome britansko ministarstvo odbrane saopštilo je da Rusija "nije uspela da postigne svoje početne ciljeve" da zauzme Kijev, ali sada vidi "taktički uspeh" u istočnoj Ukrajini.

"Rusija sada kontroliše 90 odsto Luganska što je jedna polovina Donbasa i uprkos otporu Ukrajine, verovatno će potpunu kontrolu imati za dve nedelje", dodaje ministarstvo, a prenosi "The Telegraph". Velike napore ruska vojska je usmerila upravo na grad Severodonjeck, gde su žestoke borbe dovele do toga da se čak 800 civila, ali i vojnika, sakrije u improvizovana skloništa za u fabrici Azot, koja inače proizvodi đubrivo na bazi azota.

"Postoje strahovi da bi Severodonjeck mogao imati svoj Azovstalj. Oko 800 ljudi se krije u skloništima za bombe iz sovjetskog doba ispod hemijske fabrike Azot u gradu", rekla je Kira Rudik na Tviteru. Međutim, hemijska fabrika Azot je manja od Azovstalja i nema lanac tunela. Takođe sadrži veoma eksplozivne hemikalije koje mogu biti otrovne ako ih pogode granate.

Guverner Luganska, Sergij Haidai, rekao je u četvrtak da se u farici nalaze meštani koji su odbili da napuste grad.

"Tamo ima meštana od kojih je zatraženo da napuste grad, ali su odbili. Takođe ima i dece, mada ne mnogo. Kadirovljeve snage su već prijavile da su zauzele grad. To je glupost jer se u gradu vode borbe. Teške borbe" rekao je on.

Fabrika Azot je jedan od najvećih proizvođača azotnih đubriva u Ukrajini. Hemijska fabrika, poznatija kao "Cherkaski Azot", deo je većeg hemijskog holdinga "Ostchem Holding" u vlasništvu ukrajinskog oligarha Dmitra Firtaša. Objedinjuje još nekoliko hemijskih fabrika u Ukrajini i nekim bivšim sovjetskim republikama specijalizovanim za proizvodnju đubriva.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Srbin

Od jovog Azovstalja ndma nista. Rusi tò nece dozvoliti a i ukrajinski vojnici tuvnemaju hranu kao u marijupolju.

Rutglad

'Ukrajinski oligarh'. Nemam pojma šta to tačno brane Ukrajinci, i plaćaju svojim životima. I u jednoj i u drugoj zemlji caruju tipovi, koji su privatizovali cele zemlje, stanovništvo stavili u ropstvo, a gospodare narodom klasičnim krimosima, policijom i tajnom službom. Isto će im biti i pod Rusima i pod Zelenskim i njuškama koje ga okružuju. Znaju to i oni, nego moraju da ginu za interese tajkuna i NATO, jer su prisiljeni. Rat treba što pre da se završi, da ne gine ovoliki narod ni za šta. Jeftini ideali i laprdanje o naciji, kao i kod nas devedesetih. Čovek treba da poživi lepo ovaj život, a ne da razmišlja o granicama za svoje unuke. Neka se unuci bave time.

Svega

Kako spinujete. A pola sveta zatrovano

special image