Prema rečima NASA administratora Bila Nelsona, prenosi nemački list "Bild", Kina ima velike planove sa Mesecom. U intervjuu objavljenom u subotu, Nelson je tvrdio da su Sjedinjene Države sada uključene u novu trku u svemiru, ovog puta sa Kinom. On je naglasio da bi do 2035. Peking mogao da završi izgradnju sopstvene Mesečeve stanice i da počne eksperimente godinu dana kasnije.

Nelson je istakao da svi treba da budu zabrinuti zbog sletanja Kine na Mesec, za koju tvrdi da bi onda ovaj prirodni satelit proglasila njihovim vlasništvom i zabranila pristup drugim državama. Tvrdeći da je kineski svemirski program "vojni“ svemirski program, Nelson je objasnio da je konkurencija za južni pol Meseca intenzivna: potencijalna nalazišta vode bi se mogla koristiti u budućnosti za proizvodnju raketnog goriva.

Na pitanje Bilda koje vojne svrhe bi Kina mogla da ima u svemiru, Nelson je rekao da su kineski astronauti zauzeti učenjem kako da unište satelite drugih zemalja. U aprilu je optužio kineske zvaničnike da odbijaju da sarađuju sa Sjedinjenim Američkim Državama na njihovim operacijama i da prikrivaju važne podatke. Ranije je, međutim, priznao da se NASA pridržava zakona iz 2011. koji zabranjuje agenciji direktnu saradnju sa kineskom vladom ili bilo kojim kineskim organizacijama bez eksplicitnog odobrenja Kongresa i federalnih organa za sprovođenje zakona. Kineski zvaničnici su na tu zabranu, nazvanu "Vukov amandman", ukazali kao na "nesrećnu” okolnost.

Nedavne sankcije koje je Zapad uveo Moskvi zbog njene vojne ofanzive na Ukrajinu navele su Rusiju da traži još dublju saradnju sa Kinom u svemiru. Krajem februara, samo dva dana nakon pokretanja ruske "specijalne vojne operacije" u Ukrajini, šef ruske svemirske agencije Dmitrij Rogozin najavio je da će Roskosmos prekinuti rad na zajedničkim svemirskim projektima sa Evropom i SAD.

U međuvremenu, u januaru ove godine, kancelarija generalnog inspektora NASA-e upozorila je da bi veličina korpusa astronauta agencije mogla biti premala da bi zadovoljila njene buduće potrebe. Korpus, koji je nabrojao 44 astronauta, proglašen je za "jedan od najmanjih kadrova astronauta u poslednjih 20 godina“, i to dok se NASA priprema za svoje misije istraživanja Meseca Artemida.

(MONDO)