Šef osoblja ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog Andrij Jermak optužen je da je Belorusiji odavao informacije o ukrajinskim operacijama o hvatanju ruskih plaćenika, tvrdi američka poslanica Donjeg doma Kongresa poreklom iz Ukrajine Viktorija Sparc.
On je optužen za sabotiranje odbrane Hersonske oblasti tokom ruske invazije prenosi "Kijev indipendent". U međuvremenu je Jermakov brat Denis pod istragom zbog navodnog prodavanja državnih poslova u ime šefa osoblja Zelenskog, dok je njegov zamenik Oleg Tatarov optužen za primanje mita.
Sparc je urgirala na Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine da njeno saopštenje uzme za ozbiljno i da Zelenski mora reši problem izdajice, kako je preneo ukrajinski list "Evropska pravda" pozivajući se na njenu kongresnu veb stranicu.
"Znam da se predsednik Zelenski bori u opasnom ratu protiv lukavog neprijatelja. On troši mnogo svog vremena gradeći međunarodnu podršku da odbrani svoju zemlju, ali ima dugotrajno unutrašnje pitanje koja mora da reši šefa kancelarije predsednika Andrija Jermaka", navela je Sparc.
Opružbe za koje se tereti Jermak su ozbiljne: odavanje informacija Belorusiji - i na kraju Rusiji o ukrajinskoj operaciji hvatanja plaćenika grupe Vagner, što je dovelo do njenog neuspeha, loše vođenje neuspelih mirovnih pregovora sa Rusijom pre rata, uveravanje ukrajinskog rukovodstva da Rusija neće napasti u februaru suprotno informacijama zapadnih obaveštajaca kako bi sprečio Ukrajinu da se pravilno pripremi za rat, sabotiranje Hersona i omogućavanje Rusima da dovedu do tragedije bataljona Azov, odlaganje nabavke hitne vojne opreme preko ukrajinskog Ministarstva odbrane i zahtevanje nerazumnih ili čak ilegalnih uslova i namerno odlaganje imenovanja nezavisnog tužioca protiv korupcije preko zamenika Olega Tatarova, preneo je "Jahu njuz".
Dok je Sparcova prebacila Jermaku da je sprečio Ukrajinu da se pravilno pripremi za rat svojim uveravanjima da neće doći do rata, uprkos zapadnim upozorenjima koja su govorila da će Moskva napasti u noći 24. februara ni sam Zelenski nije bio spreman na to. On je u vreme početka invazije bio kod kuće sa porodicom.
Sparc je takođe rekla da je primila podršku od Amerikanaca i Ukrajinaca i da razume zašto su njeni komentari šokirali Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine.
"Ohrabrujem Ministarstvo da razmotri moju izjavu sa onom vrstom ozbiljnosti koju zahtevaju ova pitanja o Jermaku, umesto pokretanja ad hominem (razlogom na čoveka) napada kao što su do sada", navela je u saopštenju.
Sparc je, kako se prenosi, apelovala na američkog predsednika Džoa Bajdena da obezbedi objašnjenje oko procedura nadzora povezanih sa Jermakom. Kako navodi "Jahu njuz", Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine je kritikovalo apele Sparcove, navodeći da su njeni postupci "neskriveni pokušaj da se u američku politiku vrati klasična narativa ruske propaganda o navodnim vezama rukovodstva Ukrajine sa Rusijom i naša država uvuče u domaću politiku SAD".
Ko je Andrij Jermak?
Andrij Jermak (50) je ušao u žižu javnosti u februaru 2020, kad ga je Zelenski imenovao za šefa osoblja. "Radio Slobodna Evropa" je tada objavila da je Jermak početkom septembra 2019. odleteo u Moskvu da dovede kući 35 Ukrajinaca koji su bili u ruskim zatvorima, u okviru razmene koju je ispregovarao.Navode da je to bio "politički puč za Zelenskog koji je sada nagradio Jermaka time što ga je postavio za šefa osoblja".
"Naša je odgovornost da uradimo sve što možemo kako bi predsednik i naša zemlja bili uspešni", rekao je Jermak nakon imenovanja.
Jermak je takođe bio prvi čovek Zelenskog za veze sa Vašingtonom, u kojem su se tada tokom saslušanja u procesu impičmenta protiv Trampa pojavili dokazi da je bio u kontaktu sa ličnim advokatom bivšeg američkog predsednika Rudijem Đulijanijem.
Jermak se sreo sa Đulijanijem koji ga je "snažno" urgirao da pokrene istragu koju je Tramp želeo o poslovima svog demokratskog rivala Džoa Bajdena, aktuelnog predsednika SAD, i njegovog sina Hantera Bajdena u Ukrajini.
Jermak, koji to tada nije direktno komentarisao, tada je rekao da se prema SAD odnose kao prema prijatelju i strateškom partneru, da je ono što se dešava u Americi stvar njihove unutrašnje politike i da se Ukrajina neće mešati u to.
On je u decembru 2019. doveo je u pitanje valjanost izjava ključnih svedoka u postupku opoziva Trampa, navodeći da sa američkim zvaničnicima nije razgovarao o uslovljavanju pomoći SAD.
Jermak, čije se ime na desetine puta ponavljalo u svedočenjima u vezi sa opozivom Donalda Trampa, učestvovao je u velikom broju sastanaka koji su bili u centru pažnje ovog procesa. Pre nego što je ušao u politiku Jernak je vodio pravnu firmu koja je pružala usluge produkcijskoj TV kući Zelenskog, koji je bio glumac pre nego što je postao predsednik Ukrajine. Istraga RSE iz 2019. je pokazala da je takođe imao široke poslovne interese u Rusiji.
Krenula čistka
Zelenski je nedavno pokrenuo akciju protiv onih koji su pomagali Rusiji da ostvari pobede. Njegova kancelarija je u junu počela da se bavi "onima koji su po dužnosti bili obavezni da budu spremni za rat", kako je tada pisao ukrajinski "Telegraf".
Nakon puta Zelenskog u Harkov krajem maja, otpušten je šef regionalne Službe bezbednosti Ukrajine (SBU) Roman Dudin, a sledeći korak je bio pokretanje postupaka zbog predaje Hersona, ali i ogranku SBU u Černivcima. Zelenski je tada rekao da je otpušten zvaničnik u Harkovu "jer nije radio na odbrani grada od prvih dana rata punih razmera, već je mislio samo na sebe" i da su se drugi trudili "veoma efikasno", a bivši načelnik nije.
(MONDO)
Poraz Zvezde i čarke na kraju: Crveno-beli sjajno krenuli pa se skroz ugasili
Posle ovog poraza Zvezda je potonula: Efes izbacio crveno-bele iz plej-of slike, pogledajte tabelu Evrolige!
"Krenuli smo dobro, a onda se desio kolaps!": Sferopulos video dva različita tima, zato je Zvezda izgubila
Partizan dobija 3.600.000 evra od Telekoma: Rasim Ljajić se oglasio zbog novog ugovora!
Partizan pronašao novog trenera: Vraća se u Humsku čovek čiju "bombu" pamti Zvezda?