NATO i članice Evropske unije pozivaju na bolju kontrolu oružja koje su isporučivali Ukrajini jer postoji bojazan da ga kriminalne grupe krijumčare i potom prodaju na evropskom crnom tržištu, piše Fajnenšel tajms. Otkako je Rusija pokrenula rat protiv Ukrajine, zapadne zemlje donirale su više od 10 milijardi dolara vojne pomoći, od prenosivih minobacača i oklopnih vozila do pušaka i velikih količina municije.
Jedan broj članica NATO razgovara sa Kijevom o nekom obliku sistema praćenja ili detaljne liste inventara oružja dostavljenog Ukrajini, rekla su dva zapadna zvaničnika Fajnenšel tajmsu. Ukrajinska vlada počinje snažniju kontrolu naoružanja i uspostavlja sistem praćenja uz pomoć zapadnih zemalja, otkrio je treći izvor upoznat sa situacijom.
"Sve ovo oružje stiže u južnu Poljsku, transportuje se preko granice i potom stavlja u vozila koja će preći granicu: kamione ili privatne automobile. I od tog trenutka njihova lokacija nam postaje nepoznata i ne znamo gde ide, gde je korišćena, pa čak ni da li ostaje u zemlji", rekao je zapadni zvaničnik. Mogućnost da američko oružje poslato Ukrajini padne u pogrešne ruke "uzeta je u obzir" s obzirom na "zahtevnu situaciju" u zemlji, rekla je Boni Deniz Dženkins, američki zvaničnik za kontrolu naoružanja i međunarodnu bezbednost.
"SAD veoma ozbiljno shvataju odgovornost da zaštite američku odbrambenu tehnologiju i spreče ilegalno širenje ovog oružja", rekao je Dženkins novinarima u Briselu, dodajući da su SAD "u stalnom kontaktu" sa Kijevom po ovom pitanju. "Imamo poverenja u ukrajinsku vladu i njenu posvećenost da pravilno čuva i brine o američkom oružju", dodao je Dženkins.
Jurij Sak, savetnik ukrajinskog Ministarstva odbrane, rekao je: "Svako kretanje oružja u i iz Ukrajine, kada je takvo kretanje neophodno za popravku, veoma pažljivo prate i Ukrajina i njeni međunarodni partneri." Problem transfera oružja iz Ukrajine bio je jedna od tema na sastanku ministara unutrašnjih poslova EU ove nedelje. Evropska komisija je u ponedeljak pokrenula "Centar za podršku EU" u susednoj Moldaviji kako bi pružila ekspertizu i saradnju u borbi protiv pojava kao što je krijumčarenje oružja.
"Teško je izbeći ilegalnu trgovinu i šverc, nismo uspeli u bivšoj Jugoslaviji, a verovatno nećemo ni u Ukrajini", rekla je Jana Černohova, češka ministarka odbrane u Pragu.
Ona je rekla da veruje da zemlje koje doniraju oružje preduzimaju sve neophodne korake da ga prate, ali je upozorila da neće biti moguće pratiti svaki komad oružja. Europol, evropska agencija za sprovođenje zakona, saopštila je u aprilu da njena istraga pokazuje da je šverc oružja počeo da snabdeva kriminalne grupe i da je to potencijalna pretnja bezbednosti Evropske unije. "Agresivni rat Rusije protiv Ukrajine rezultirao je povećanjem posedovanja vatrenog oružja i eksploziva", navodi se u pismu Evropola upućenom vladama.
"Prvobitno su ukrajinski zvaničnici vodili spiskove vatrenog oružja koje je predato civilima, ali je ova praksa napuštena kako je rat odmicao i vatreno oružje se od tada distribuiralo bez evidencije", kaže se u dopisu, pozivajući se na "registraciju oružja i drugog vojnog materijala prenetog iz EU Ukrajini" da pomogne agencijama za sprovođenje zakona da ih prate.
"Informacija da Ukrajina postaje centar šverca oružja ne odgovara stvarnosti",, uzvratio je Sak, sugerišući da bi oni koji to tvrde "mogli biti deo ruskog informacionog rata da obeshrabri međunarodne partnere da snabdevaju Ukrajinu oružjem koje joj je potrebno za pobedu", piše Fajnenšel tajms.
(MONDO)
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Zašto navijači Crvene zvezde to rade?": NBA as tražio objašnjenje, jedan detalj mu nije jasan
Odložen meč Crvene zvezde zbog snega: 17 dana bez fudbala do Lige šampiona