• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Iran: Ruski predlog i dalje na stolu

Iranske vlasti saopštile su da su i dalje zainteresovane za ruski predlog koji bi trebalo da dovede do diplomatskog rešenja krize, nastale odustajanjem Teherana od moratorijuma na nuklearna istraživanja.

Iranske vlasti saopštile su da su i dalje zainteresovane za ruski predlog koji bi trebalo da dovede do diplomatskog rešenja krize, nastale odustajanjem Teherana od moratorijuma na nuklearna istraživanja.

Medjunarodna agencija za atomsku enegiju odlučila je, posle prošlonedeljne sednice, da izveštaj generalnog direktora Agencije o Iranu preda Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija. "Ruski predlog trebalo bi razmotriti u svetlu novih dešavanja", rekao je portparol Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost Hosein Entezami u izjavi agenciji IRNA. "Teheran je više puta ponovio da podržava svako rešenje koje bi dovelo do rešenja pitanja iranskog nuklearnog programa", dodao je Entezami.

Ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov upozorio je da iz Irana, neprekidno stižu protivrečne izjave o formiranju zajedničkog postrojenja za obogaćivanje uranijuma na teritoriji Rusije. "Razočarani smo načinom ponašanja Teherana na pregovorima koji apsolutno ne pomaže onima koji hoće da pomognu u pregovaračkom procesu", rekao je Lavrov.

Pet zemalja članica Saveta bezbednosti UN koje imaju pravo veta, treći dan intenzivnih pregovora u Njujorku o iranskom nuklearnom programu, nisu uspele da postignu dogovor o zajedničkoj akciji. Ambasadori SAD, Rusije, Kine, Francuske i Velike Britanije planiraju da se ponovo sastanu u utorak, kako bi utvrdili plan akcije. "Još obavljamo konsultacije", izjavio je američki ambasador Džon Bolton novinarima.

Stalne članice Saveta bezbednosti podeljene su oko toga šta bi Savet trebalo da preduzme kako bi privoleo Iran da razjasni sve nejasnoće oko njegovog nuklearnog programa koga, prema tvrdnjama Teherana, razvija u miroljubive svrhe, a prema tvrdnjama Zapada u vojne svrhe.

SAD, Britanija i Francuska su za energičnu kritiku Irana, a Rusija i Kina bi više volele da se iransko pitanje reši uz saradnju sa Medjunarodnom agenciju za atomsku energiju, a ne Saveta bezbednosti.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image