• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

RUSI IMAJU NAJBOLJE VOJNE AVIONE NA SVETU, ALI DŽABE! Ukrajinci ih matiraju jednim potezom, ovo oružje je ključno

Autor Sara Gajić

Vojnim analitičarima nije bilo jasno kako rusko vazduhoplovstvo koje je najbolje opremljeno na svetu ne postiže željene rezultate.

 Uticaj ruskih vojnih aviona u Ukrajini  Izvor: YouTube/screenshot/roywalker

Za analitičare, kada je reč o invaziji Rusije na Ukrajinu, jedna od stvari koja je izazvala najveće iznenađenje u prvim nedeljama rata bila je nesposobnost ruskog ratnog vazduhoplovstva da uspostavi prevlast na ukrajinskom nebu i da slobodno deluje širom Ukrajine.

Procena da je tako trebalo da bude zasnovana je na iskustvu američkih i NATO ratova u Iraku, Avganistanu i Libiji, gde su avioni zapadnih snaga brzo očistili nebo od neprijateljskih aviona i tlo od neprijateljskih protivvazdušnih raketa.

Iznad Ukrajine, ruski avioni su imali velikih poteškoća da identifikuju i unište ukrajinske odbrambene sisteme. Naime, mnogi uspešni ruski napadi na ukrajinske sisteme zemlja-vazduh (SAM) izvedeni su sa zemlje, a ne iz vazduha, piše specijalizovani portal 19fortifive.

Kako ističe Džastin Bronk iz britanskog istraživačkog centra za odbranu i bezbednost RUSI, problemi SEAD-a, koji su bili izloženi tokom rusko-ukrajinskog rata, mogli bi da predstavljaju buduće poteškoće za Zapad. U ovom trenutku, nijedna država osim Sjedinjenih Država ne bi trebalo da bude preterano uverena da može uništiti neprijateljsku SAM mrežu.

Ako se efikasno koristi, moderna protivvazdušna odbrana izgleda sposobna da umanji vazdušnu snagu, nešto što čak ni Sjedinjene Države nisu uspele da izbegnu u nedavnim sukobima.

Nadmoć u vazduhu je teško uspostaviti

Ni do sada Rusija nije uspela da uspostavi vazdušnu prevlast nad Ukrajinom. Problem sa kojim se suočavaju Rusi nije, kao što je to bio slučaj u Vijetnamu, politički – Rusi se ne libe da napadaju aerodrome i piste duboko u Ukrajini.

Ono što im nedostaje su sredstva da to urade bezbedno i efikasno. Ukrajinski borbeni avioni koji deluju u okviru odbrambenih mreža SAM sistema i u blizini njihovih sopstvenih baza mogu da se nose sa ruskim napadima, čak i sa ogromnom ruskom brojčanom nadmoćnošću.

Možda će vas zanimati

Ukrajinski piloti mogu, što i čine, da izaberu da izbegnu borbu u nepovoljnim okolnostima, a Rusiji nedostaju kapaciteti za dugotrajne udare da ih primoraju da se angažuju. To znači da, iako nemaju brojčanu prednost, ukrajinsko vazduhoplovstvo može da nastavi da leti i učestvuje u operacijama podrške ukrajinskim kopnenim i pomorskim ciljevima.

Izgradnja vazdušnih snaga je teška. I Rusija i Ukrajina imale su problema sa snabdevanjem i snabdevanjem vazduhoplovnih snaga i isporukom opreme za njih. Na ukrajinskoj strani, ideja o snabdevanju Kijeva potpuno spremnim vazduhoplovnim snagama brzo je propala zbog potrebe za obukom pilota i sistemima održavanja na novim avionima i novim varijantama starih aviona.

Ljudski i industrijski resursi

Nedostatak rezervnih delova i objekata za održavanje otežavao je Ukrajini da zadrži raspoložive avione u vazduhu, iako je ovaj problem donekle ublažen kako je oprema počela da stiže iz istočne Evrope. Današnji borbeni avioni su toliko različiti po složenosti, čak i od mlaznjaka iz 1960-ih, da se vreme koje je potrebno da se efektivni pilot pošalje u pilotsku kabinu meri mesecima ili čak godinama. Stoga, svaka strategija za isporuku novih aviona Ukrajini zahteva značajne institucionalne i industrijske napore.

To je uticalo i na rusku strategiju. Uprkos značajnim zalihama aviona, Kremlj jednostavno ne može sebi priuštiti da pošalje avione u ofanzivu koja bi rezultirala visokim nivoom iscrpljenosti. Ruska industrija ne može da zameni izgubljene avione, a ruska infrastruktura za obuku ne može da zameni pilote. Moskva nema interesa da uništi svoje postojeće flote, što je odluka koja je ograničila obim njenih vazdušnih snaga.

Uloga dronova

Bespilotne letelice su nesumnjivo imale veliku ulogu u dosadašnjem ratu. Ukrajinske bespilotne letelice su u velikoj meri pomogle da oštete i na kraju razbiju ruske ofanzive u prvim nedeljama sukoba. Kao relativno jeftin i relativno potrošnan resurs, ovi zanati pravljenja dronova su igrali ključnu ulogu u vremenima očaja.

Kako se rat nastavio, čini se da su primarni doprinosi dronova bili udari koje je izvršio turski Barjaktari TB2, dok su većinu izviđačkih zadataka izveli drugi dronovi kratkog dometa, kojima su upravljali pešadijski i artiljerijski timovi sa obe strane.

Ali postoji i odgovor na delovanje dronova. Rusija je drastično poboljšala svoje elektronske protivmere, ometajući ukrajinsku kontrolu nad dronovima, što ih čini lakšim za uništavanje. Broj ruskih snaga u Donbasu omogućio je upotrebu različitih protivvazdušnih sredstava koja mogu da reše problem različitih dronova na različitim visinama.

Sve u svemu, bespilotne letelice igraju veoma sličnu ulogu onoj koju su imali izviđački i laki udarni avioni u prethodnim ratovima, ali nikako nisu u potpunosti zamenili doprinos većih, bržih aviona sa fiksnim krilima.

(MONDO)

Komentari 11

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Jacim

Zasto dzabe Rusi jos nisu poc eli da koriste lovce sa stelt tegnologijom nego bombarduju sa su25 kad budu krenuli i poravnali sve onda kazite da li je dzabe

^_^

Pa mi u sustini ne znamo koliko su dobri f22 I f35...oni kazu da su najbolji, ali opet mozda je nebitno s obzirom da imaju ohroman broj tih aviona u odnosu na rusiju i ostale sa SU 57 I drugim SU .... bar po onome javno sto znamo... E sad mozda je sve to opet nebitno, jel vracamo se na ono staro, cak j da he jedna strana jaca od druge ovim naoruzanjem je nebitno,jel kad druga strana pocne da gubi bas ono pravo krecu nuklearke I to je kraj... a sad ne mora Avion da leti iznad kao 40ih nego se samo posalje hipersonicna I nema odbrane...

Kawasaki

@^_^ Tacno je da ne znamo jer si u zadnjih 40god ratovali samo protiv banana drzava. Drugo Ukraina je protivvazdusnim sistemima bila bolje opremljena od kompletnog Evropskog dela NATO na netu se lako moze naci koliko su imali sistema S-300.

special image