• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Britanija prestonica ratnih zločinaca

Među više od 50 stranaca sa poternica za ubistva i mučenja koji mirno žive u Britaniji, grupa "Egis trast" uvrstila i Mileta Bosnića i Ejupa Ganića.

Britanski list "Indipendent" objavio je podatke grupe za zaštitu ljudskih prava "Egis trast" (Aegis Trust), prema kojima je ta zemlja "utočište" za ratne zločince". Više od 50 stranaca, traženih za ubistvo i mučenje, živi u Britaniji ne strahujući da će biti sudski gonjeni.

Među prozvanima su bivši visoki zvaničnici režima Sadama Huseina, članovi Odeljenja za krivične istrage u Zimbabveu, šef kongoanske policije, kao i Srbin iz Hrvatske Mile Bosnić i bosanac Ejup Ganić.

List navodi da zbog rekordnog broja ubica i mučitelja ima "sigurno nebo" u Ujedinjenom kraljevstvu, čini ovu zemlju "prestonicom ratnih zločinaca".

I pored toga što je ministarstvo unutrašnjih poslova predalo Metropoliten policiji imena 51 osumnjičenih, niti jedan slučaj nije pokrenut pred sudovima. Situacija bi bila još gora da vlada nije odbila da u zemlju primi još 500 sumnjivih lica.

Nik Donovan, vođa kampanje Egis Trasta, kaže da je potrebno sprovesti zakon i pozvao ministarstvo da sprovede istragu kako treba a Skotland jard da oformi posebnu jedinicu za ovakve zločince.

Metropoliten policija je imala specijaliste ove vrste ali je jeidnica ukinuta 1999. pošto su zatvoreni slučajevi gonjenja nekoliko starih nacista koji su živeli u Britaniji. Genocid i ratni zločini počinjeni u bivšoj Jugoslaviji, Runci, Kongu, Somaliji i Darfuru, oživeli su strath da bi počinioci mogli da izbegnu pravdi dolaskom u VB.

Iako ima slučajeva hapšenja osumnjičenih za raten zločine, oni su vezani za ekstradicione zahteve drugih zemalja a ne lokalnog pravosudnog sistema.

Među najkontraverznijim slučajevima su onaj četvorica Ruanđana, uhapšenih 2006, u njihovim domovima širom Britanije pod sumnjom da su imali ključnu ulogu u genocidu nat Tutsijima i umerenim Hutiima u Ruandi 1994. godine.Odluku ministra unutrašnjih poslova o njihovoj ekstradiciji odbacio je visoki sud prošlog aprila jer bi njihovim vraćanjem u Runadu "pretrpeli flagrantno uskraćivanje pravednog sudskog postupka".

Ovakva presuda je pokrenula hitnu reformu pa je granica datuma počinjenih zločina za koje se može suditi u Britaniji pomerena sa 2001. na 1991. godinu.

Na listi najtraženijih ratnih zločinaca koji žive u Britaniji nalazi se Selestin Ugurašebuja (56), negovatelj iz Eseksa optužen da je kao gradonačelnih Kigome ubedio lokalne Tutsije da se vrate kući gde su bili masakrirani, zatim još jedna lolalni gradonačelnik Emanuel Nezirjajo (51), sada nezaposleni otac petoro dece iz Mančestera, svojevremno zadužen za naoružavanje i rukovođenje blokadama puteva u Mudasomvi, gde je odvozio Tutsije na ubijanje u policijsku stanicu.

Tu su zatim doktor medicine Vincent Bajinja (48), alias Vincent Braun, koji spada u prvu kategoriju osumnjičenih od aktuelnih vlasti u Kigaliju a sada leči ljude ot posledica torture, pa Čarls Munjaneza (51), čistač iz Bedforda, optužen za organizovanje treniranja milicije Interahamve na jugu Ruande.

Dva imena sa liste interesantnija su populaciji sa teritorije bivše Jugoslavije. Mile Bosnić (54), označen kao jedan od lidera Srpske demokratske partije, kojeg hrvatske vlasti optužuju za masovna ubistva, torturu i zatvaranje tokom Balkanskog konflikta, u pritvoru je po ekstradicionom zahtevu.

Ejup Ganić (64), bivši potredsednik Bosne i Hercegovine, optužen je za smrt jugoslovenskih vojnika, uhapšen je u martu na aerodromu Hitrou po srpskoj poternici za ratne zločine.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image