Tajvanska vojska oborila je kineski dron koji je prvi put ušao u vazdušni prostor na koji je Tajpej polagao pravo, nakon višednevnih incidenata u kojima su se neidentifikovani kineski dronovi približili teritoriji pod kontrolom Tajvana.
Prema zvaničnim izvorima u Tajpeju, vojni štab ostrva Kinmen saopštio je da je neidentifikovani dron ušao u zatvoreni vazdušni prostor iznad ostrvca Lion u četvrtak oko podneva po lokalnom vremenu. Tajvanski vojnici ispalili su signalne rakete kao znak upozorenja, ali pošto dron nakon toga nije napustio vazdušni prostor, otvorili su vatru i dron se srušio u more.
Najnoviji incident dogodio se dva dana nakon što su tajvanske snage prvi put otvorile vatru na kineski dron kao znak upozorenja, nakon što je u utorak tajvanska predsednica Cai Ing-ven naredila svojoj vojsci da preduzme "snažne kontramere" protiv "kineskih provokacija".
Tenzije između Kine i Tajvana, de fakto nezavisne ostrvske države koju Peking smatra delom svoje teritorije, značajno su porasle prošlog meseca kada je predsednica Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi najavila posetu Tajpeju, što je Kina videla kao provokaciju. Peking je, kao odgovor na posetu američkog političara, najavio i počeo da sprovodi niz vojnih vežbi u kojima su brojne kineske letelice ušle u takozvanu identifikacionu zonu PVO Tajvana. Ostrvo Lion, nad kojim je oboren kineski dron, nalazi se na samo četiri kilometra od obale kontinentalne Kine, a danas je administrativni deo ostrva Kinmen – niza ostrva i ostrvca pod kontrolom Tajpeja, koji nalaze se u blizini kineske obale.
Taktika iz sive zone
Tajvanski zvaničnik Čiu Čui-čeng, potpredsednik Kineskog saveta za odnose sa kopnom, rekao je u četvrtak da Peking koristi bespilotne letelice i druge taktike "sive zone" da bi zastrašio Tajvan.
Zapadni vojni stručnjaci dugo su verovali da Kina redovno koristi navodno civilna vozila za postizanje vojnih i političkih ciljeva, kao što je slučaj sa kineskom "pomorskom milicijom", stotinama navodno ribarskih brodova koji su de facto pod komandom kineske mornarice i koriste se za zauzimanje ostrva i grebena čije vlasništvo je sporno. Prema izvorima Pentagona, ovi "ribarski" brodovi su u direktnom lancu komandovanja Narodnooslobodilačke vojske Kine, imaju ojačane ploče i nose automatsko oružje koje se može koristiti po potrebi.
Testiranje tajvanskog vazdušnog prostora deklarativno civilnim dronovima omogućava Pekingu da postigne niz ciljeva - od testiranja vremena reagovanja i odbrambenih sposobnosti tajvanskih snaga na spornim teritorijama do stvaranja psihološkog pritiska i zastrašivanja stanovnika. Istovremeno, može da negira odgovornost za njihovo slanje i da okrivljuje "nepoznate" privatnike.
(MONDO)
Poraz Zvezde i čarke na kraju: Crveno-beli sjajno krenuli pa se skroz ugasili
Posle ovog poraza Zvezda je potonula: Efes izbacio crveno-bele iz plej-of slike, pogledajte tabelu Evrolige!
"Krenuli smo dobro, a onda se desio kolaps!": Sferopulos video dva različita tima, zato je Zvezda izgubila
Partizan pronašao novog trenera: Vraća se u Humsku čovek čiju "bombu" pamti Zvezda?
Partizan muče povrede pred važan meč Evrolige: Željko Obradović dvojicu nije ni poveo na put!