• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

GLEČER SUDNJEG DANA PRETI DA IZAZOVE KATASTROFU: "Noktima" se drži za kontinent, svet se neće dobro provesti

Autor Ivana Lazić

Glečer Sudnjeg dana na Antarktiku otapa se mnogo većom brzinom nego što se očekivalo, a to bi moglo da izazove podizanje nivoa mora i do dva metra.

 Otapanje glečera sudnjeg dana sa Antarktika Izvor: YouTube/Printscreen/CBS Miami

Antarktički lednik nazvan "Glečer Sudnjeg dana“ mogao bi da se otopi mnogo brže nego što se ranije očekivalo, a  drži se "noktima" za puno veću debelu ploču, pokazalo je novo naučno istraživanje.

Otapanje glečera koji je veličine Floride mogao bi da podigne nivo mora i do dva metra. Upravo to, kao i činjenica da deluje kao tampon između mora koje se zagreva i mnogo veće ledene ploče Zapadnog Antarktika, daje mu zloslutni nadimak.

Međutim, nova studija, koju je vodio Univerzitet Južne Floride (USF), otkrila je da se glečer Tvejts topio mnogo brže u prošlim vekovima nego što je primećeno poslednjih godina, što znači da bi sličan brz tempo povlačenja mogao biti pokrenut u budućnosti.

Istraživači su to naučili koristeći podvodne dronove za mapiranje morskog dna ispod glečera po prvi put. Grebeni koje su mapirali su "kao otisak stopala" koji pokazuju gde se ranije nalazila osnova glečera, navodi se u saopštenju za javnost. To pokazuje da se u nekom trenutku u poslednjih 200 godina Tvejts smanjio dvostruko brže nego što je primećeno poslednjih godina, navodi se u saopštenju.

"Tvejts se danas zaista drži "noktima" i trebalo bi da očekujemo da ćemo videti velike promene u malim vremenskim razmacima u budućnosti, čak i iz godine u godinu, kada se glečer povuče iza plitkog grebena u svom koritu“, rekao je dr Robert Larter, morski geofizičar iz Britanskog antarktičkog istraživanja koji je autor studije.

Alaster Graham, pomorski geofizičar iz USF-a koji je vodio studiju, rekao je:

"Samo mali udarac Tvejtsa mogao bi dovesti do velikog odgovora."

Brzina topljenja Tvejtsa je prethodno mapirana pomoću satelitskih snimaka. Studija tih slika 2020. godine otkrila je da su se Tvejtsa i njegov sused, glečer Pajn, raspadali brže nego što se ranije verovalo.

Tvejts je delimično zaštićen ledenim slojem za koji su naučnici videli da rapidno propada. U decembru prošle godine, naučnici su predvideli da je taj glečer na putu da se otopi u roku od pet godina.

(MONDO)

Tagovi

Komentari 28

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Realni clan propalog drustva

Eto jos nas samo glecer nije opalio!

La la land

Šta nas briga, Srbija nema more, ali možda posle ovoga dobijemo... 😅

Markat

Informacije o vremenu imamo poslednjih 400 godina,i po tome sad znamo o svemu uznad 10.000 godina. Lepo se vidilo koliko je nebitno zagadjenje od strane automobila kad je bila Korona,a zagadjenje bilo isto.

special image