• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Iran pušta vršljanje atomske inspekcije

Iran se složio da Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju (IAEA) dozvoli veći broj inspekcija i veća prava u nadgledanju objekata u kojima se obavlja obogaćivanje uranijuma

Izjave neimenovanih diplomata neposredno je potvrdio i glavni iranski predstavnik pri IAEA Ali Asgar Soltanije koji je izjavio da su dve strane imale "konstruktivne razgovore o tom pitanju", javio je AP.

Ova mera preduzeta je u okviru obimne diplomatske aktivnosti Irana da se spreči da UN uvedu, na insistiranje zapadnih sila, novu rundu sankcija Iranu zato što odbija da prekine s nuklearnim programom.

U okviru te akcije iranski državnici će da razgovaraju sa svim članovima Saveta bezbednosti, osim sa SAD.

Teheran je pre dva meseca počeo obogaćivanje uranijuma do skoro 20 odsto od koga se zatim može dobiti gorivo za reaktore u kojima se prave medicinski radioaktivni izotopi za lečenje raka.

IAEA je odmah zatražila dozvolu Irana da ima veći nadzor nad tim procesom, kao i češće inspekcije, naveli su diplomate koji su tražili da ostanu anonimni.

Teheran se sa tim složio, rekle su diplomate, još pre desetak dana, ali to se još ne primenjuje u praksi.

Šest velikih sila - pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN (SAD, Rusija, Francuska, Britanija, Kina) i Nemačka - svojevremeno su predložile da Iran u Rusiju prebaci 1.100 kilograma nisko obogaćenog uranijuma koji bi bio obogaćen do 20 odsto i upućen u Francusku gde bi se od njega napravilo gorivo za nuklearne reaktore za proizvodnju nuklearnih izotopa koji se upotrebaljavaju u medicinske svrhe.

Time bi Teheran dobio ono što mu je neophodno, a velike sile bi bile umirene, jer bi iznošenje iz zemlje tako velike količine niskoobogaćenog uranijuma znatno usporilo evenutalne radove Irana na izradi atomskog oružja.

Iran nije pristao na taj plan.

Rusija i Kina protive se sankcijama, mada Moskva u poslednje vreme pristaje na "pametne sankcije" koje ne bi pogađale iranski narod.

Brazil i Turska, privremeni članovi Saveta bezbednosti, takođe su najavile da su protiv novih sankcija.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image