Pretpostavlja se da će svetski lideri, uključujući Džoa Bajdena, Emanuela Makrona, Džastina Trudoa i mnogi drugi, biti na kraljičinoj sahrani. 500 svetskih lidera, stranih dostojanstvenika i šefova država, biće verovatno na istorijskoj službi u čast britanske kraljice - prvoj punoj državnoj sahrani koju je Britanija organizovala od smrti Vinstona Čerčila 1965.

Međutim, Vladimir Putin nije ni pozvan kao ni Aleksandar Lukašenko. Uz njih, Min Aung Hlang iz Mjanmara takođe neće biti pozvan. On je preuzeo ulogu premijera Mjanmara u avgustu 2021. nakon formiranja privremene vlade. Takođe je bio i vrhovni komandant Službe odbrane od marta 2011. godine. Takođe nije pozvan ni ajatolah Ali Hamnej, drugi aktuelni vrhovni vođa Irana, na funkciji od 1989. Prethodno je bio treći predsednik Irana od 1981. do 1989, a ni Ebrahim Raisi, iranski islamista, načelni političar, muslimanski pravnik i osmi i aktuelni predsednik Irana od 3. avgusta 2021. godine, nakon što je izabran za predsednika na izborima 2021. godine.

U Bakingemskoj palati su odbili da komentarišu ko je na listi gostiju i kada će ona biti finalizovana. Takođe se pretpostavlja da na sahranu neće doći ni ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Kineski predsednik Si i indijski Narendra Modi tek bi trebalo da potvrde dolazak. Smatra se da je malo verovatno da će Si prihvatiti, s obzirom na to da nije napustio zemlju više od tri godine.

Osamdesetšestogoišnji kralj Saudijske Arabije Salman bin Abdulaziz Al-Saud dobio je poziv, ali je malo verovatno da će prisustvovati zbog svojih godina i zdravlja. Njegov sin prestolonaslednik Mohamed bin Salman Al Saud, de fakto lider nacije koji se mešao sa svetskim liderima na G20, mogao bi da se uputi u Britaniju umesto njega - a ta odluka bi verovatno izazvala proteste, navodi Dejli Mejl.

(MONDO)