Pripadnici etničke grupe, koja se u velikoj meri protivi ruskoj vladavini od 2014. godine kažu da su na meti delimične mobilizacije koju je proglasio ruski predsednik Rusije Vladimir Putin. Aktivisti za prava Tatara na Krimu kažu da je ruska mobilizacija na poluostrvu nesrazmerno usmerena na krimske Tatare, koji ne podržavaju vlast u Moskvi. "Svuda, u svakom gradu, čujem da su većina mobilisanih krimski Tatari, a znamo da posebno ciljaju na naselja sa pretežno krimskim Tatarima. Ovo će za nas biti katastrofa, trebaće nam godine da se oporavimo", rekao je u telefonskom intervjuu aktivista ispred ove manjine koja još uvek živi na poluostrvu, prenosi Gardijan. Navodi da je bilo izveštaja o nesrazmerno velikom broju mobilisanih u siromašnim regionima naseljenim etničkim manjinskim grupama, kao što su Burjatija i republike Severnog Kavkaza.
Uglavnom muslimanski krimski Tatari čine oko 13 odsto stanovništva Krima, i iako ne postoji zvanična analiza ko je mobilisan, dostupni podaci ukazuju na to da su krimski Tatari bili nesrazmerno mobilisani. "Krim SOS", ukrajinska organizacija za ljudska prava, procenjuje da je 90 odsto obaveštenja o mobilizaciji dato krimskim Tatarima. "Ovo je svesni napor da se uništi krimskotatarska nacija", rekao je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski tokom svog video obraćanja u subotu. Glavna predstavnica Zelenskog za Krim, Tamila Taševa, takođe je rekla da veruje da Rusija namerno cilja na tu grupu. "Krimski Tatari su najmanje lojalan segment stanovništva Rusiji i bilo je jasno da su bili veoma srećni nedavnim ukrajinskim vojnim uspesima. Sada su kažnjeni", rekla je ona. Taševa, koja je krimska Tatarka, rekla je da je primila desetine izveštaja od pripadnika policije koji su dolazili u njihove gradove ili sela i uručivali pozive.
"Ljudi su u panici, ne znaju šta da rade. Ali, naravno, brinemo se da će im Rusi samo pucati u leđa", kaže ona i savetuje mobilisane da pokušaju da se predaju ukrajinskim snagama prvom mogućom prilikom. Na pitanje da li je naoružavanje hiljada protivnika strategija koja bi mogla da se obori Moskvi, ona je rekla: "Nažalost, Rusi nisu dovoljno glupi da sve krimske Tatare stave u isti puk", rekla je ona. "Trenutno je to jedina tema za razgovor. Kako pobeći, kako se sakriti, kako izaći iz Rusije. Juče sam bio na rođendanskoj zabavi i niko nije pričao ni o čemu drugom. Nema osmeha, nema sreće. Svi su depresivni, žene su u suzama", rekla je aktivistkinja. "Pokušali su da nas kupe, potom su počeli sa represivnim merama, a sada vide mobilizaciju prosto kao način da nas se reše", dodala je ona.
Tatari su vekovima nazivali Krim domom, ali su postali manjina nakon što je Rusija preuzela region u 18. veku pod Katarinom Velikom. Josif Staljin je deportovao celokupno stanovništvo u Centralnu Aziju tokom Drugog svetskog rata, ocrnivši grupu kao nacističke saradnike zbog postojanja "Tatarske legije" u vojsci Nemačke u Drugom svetskom ratu. Većini je bilo dozvoljeno da se vrati na poluostrvo tek 1980-ih.
Pogledajte kako izgleda ruska vojska:
(MONDO)
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji