Evropski proizvođači oružja zatražili su pomoć od Evropske unije u prilagođavanju proizvodnih kapaciteta naglim skokovima potražnje, ističući problem nedostatka radne snage. Kažu da su šokirani razvojem situacije.
Industrija oružja je zapravo očekivala da zemlje EU troše manje, a ne više, na odbranu nakon decenije mira u Evropi, rekli su u utorak čelnici proizvođača oružja na sastanku uoči skupa ministara odbrane NATO-a u Briselu. Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da su oni otvorili dijalog sa industrijom i saveznicima o povećanju proizvodnje i obnavljanju zaliha, navodi Rojters.
Ministri odbrane će doneti odluke o povećanju zaliha, najavio je Stoltenberg na konferenciji za novinare, dodajući da je njihovo smanjenje radi podrške Ukrajini bio pravi potez.
NATO je najavio povećanje zaliha
Ali sada se proizvodnja mora povećati kako bi saveznici mogli da obezbede sopstvene kapacitete i da nastave da podržavaju Ukrajinu na "dugoročni rok“, naglasio je generalni sekretar NATO-a.On takođe očekuje da će ministri NATO usvojiti ambicioznije ciljeve koji će obezbediti dugoročnu potražnju industrije i time ispuniti njen uslov za dugoročna ulaganja. Takođe će razmotriti zajedničke nabavke, dodao je Stoltenberg.
Direktor francuskog proizvođača oružja Nekter Nikolas Šamusi objašnjava da je industrija morala da odgovori na dramatičan skok potražnje za vojnom opremom u EU, a njen proizvodni kapacitet je dizajniran za mirnodopsko doba. On je poručio liderima EU da izbegavaju "ponovnu fragmentaciju na nacionalnom nivou" u grozničavom okruženju koje diktira rat i svaka zemlja sledi svoje ciljeve.
"Naprotiv, ovaj izazov mora da se reši na evropskom nivou“, smatra prvi čovek francuskog proizvođača oružja, pozivajući na jačanje vojnih kapaciteta kroz bolju, efikasniju saradnju.
Nekter dizajnira i proizvodi vojna vozila za francuske i međunarodne oružane snage. Deo je francusko-nemačke KNDS, koja je 50 odsto u vlasništvu francuske države i 50 odsto u vlasništvu porodice Vegman-Grupe.
Nedostaje radnika
I direktori proizvođača oružja rekli su da im je hitno potrebno još radnika. Šamusi je pozvao EU da pomogne u izgradnji "rezervoara radne snage", predlažući zapošljavanje radnika koji su otišli u prevremenu penziju i angažovanje stručnjaka iz drugih kompanija. EU je kupila opremu za ukrajinsku vojsku, uključujući i smrtonosno oružje, koje bi, prema Uniji, trebalo da se koristi u odbrambene svrhe.
Prošlog petka, lideri EU odlučili su da povećaju finansijsku i vojnu pomoć Ukrajini. Komesar EU za spoljnu politiku Žozep Borel rekao je da će se o konkretnim predlozima razgovarati ovog meseca, podseća Rojters.
"Za nas je neposredna posledica (ruske invazije na Ukrajinu) zahtev da uložimo više napora, radimo brže, isporučimo bržim tempom i odmah“, rekao je šef evropskog proizvođača raketa MBDA Erik Beranžer. Kompanija je u vlasništvu Erbasa, BAE Sistems i Leonarda.
(MONDO)
Partizan izgubio uz zvuk sirene! Opet nije ušla kada je bilo najvažnije, serija poraza sve duža!
Crvena zvezda razbila Albu u Pioniru: Morala je da pobedi i uradila je to furiozno!
Evroliga brutalno kaznila Crvenu zvezdu: Posle kritika udarac po džepu za klub, Drčelića i trojicu košarkaša!
Zvezdu samo gol deli od dna tabele: Ovako izgleda plasman u Ligi šampiona posle četiri kola!
Makron uputio dramatičan apel evropskim liderima: Oglasio se dan nakon pobede Trampa na izborima