Eksplozije duž gasovoda Severni tok u Baltičkom moru u septembru istakle su ranjivost evropske energetske i komunikacione infrastrukture, piše Foreign Policy. Švedski i danski istražitelji veruju da je "nekoliko stotina kilograma" eksploziva upotrebljeno za detonaciju podzemnih cevovoda koji vode od Rusije do Nemačke preko Baltičkog mora. Sumnja je, naravno, odmah pala na Moskvu, ali tekuća istraga Švedske, Danske i Nemačke još traje i tek treba da se otkrije ko stoji iza napada.
Moskva je negirala bilo kakvu umešanost.
Na sreću, eksplozije su imale mali neposredni uticaj na evropsku energetsku bezbednost. Moskva je u julu suspendovala tranzit gasa kroz prvobitni gasovod Severni tok 1 na 10 dana, navodeći tehničke poteškoće, dok je sama Nemačka suspendovala sertifikaciju Severnog toka 2, nekoliko dana pre ruske invazije.
Ali sama činjenica da bi se u prometnom Baltičkom moru mogao desiti očigledan akt sabotaže, okružen članicama NATO-a (kao i kandidatima Finskom i Švedskom), naglašava sve poteškoće praćenja velikih severnih plovnih puteva, koji su dom ključne energije objekata i komunikacionih mreža.
Pomorski stručnjaci nisu bili posebno šokirani što su naftovodi bili meta namernog napada na Baltiku, iako su vode nedavno nazvane "jezerom NATO alijanse“. Čak i na relativno malom području, stručnjaci kažu da je skoro nemoguće pratiti šta se dešava ispod i iznad površine. "Čak i relativno malo more je strašno veliko“, kaže Džons.
Vojske i mornarice NATO-a neprestano upozoravaju da je morsko dno Evrope njena najkritičnija, najslabija tačka.
Nakon ruske aneksije Krima 2014. godine, došlo je do radikalnog povećanja aktivnosti ruskih podmornica u blizini položenih kablova u severnom Atlantiku. Tek 2020. godine, na sastanku ministara odbrane NATO-a razgovaralo se o takvim aktivnostima Rusije, usred sve veće zabrinutosti da bi Moskva mogla da smanji sabotiranje infrastrukture.
Izveštaj koji je Evropski parlament objavio u junu otkrio je da podmorski kablovi čine "kičmu globalne ekonomije“, sa preko 10 triliona dolara u finansijskim transakcijama dnevno, i da "zaštita i otpornost ovih kablova daleko zaostaju za njihovim značajem“.
"Velika sabotaža usred Baltičkog mora i sve druge stvari koje se dešavaju podsećaju da živimo u sasvim drugačijem svetu u odnosu na januar“, rekao je jedan evropski zvaničnik koji je želeo da ostane anoniman.
Kako je sposobnost Rusije da koristi energetsku kontrolu nad Evropom oslabila kao rezultat ukupnih napora Starog kontinenta da diverzifikuje svoje snabdevanje energijom, stručnjaci ističu da će se Moskva radikalnije okrenuti drugim taktikama asimetričnog ratovanja.
"Gasprom i Rusija više nemaju toliko prostora da izazovu drastičnu, dugoročnu energetsku štetu, moraju da promene paradigmu ako žele da izazovu nesigurnost u Evropi“, komentariše Hening Glojštajn, energetski ekspert u Evroazija grupi.
Moskva ima najsofisticiraniji program podmornica na svetu posle Sjedinjenih Država, a njena podmornička flota ostala je uglavnom neoštećena ratom u Ukrajini. Glojstin dalje navodi da su eksplozije duž gasovoda Severni tok bile na infrastrukturi u vlasništvu Rusije.
Pitanje je da li će Moskva rizikovati da sabotira deo gasovoda koji je u vlasništvu neke evropske zemlje, članice NATO-a.
Podsećamo, još u januaru ove godine komandant oružanih snaga Ujedinjenog Kraljevstva admiral Toni Radakin upozorio je da će se svaki pokušaj presecanja podmorskih kablova smatrati "činom rata“.
(MONDO)
Neočekivan poraz Partizana u Areni: Prvi kiks u ABA ligi, Budućnost slavila!
Zvezda razbila Novi Pazar 7:1! Šetnja kraj Jošanice, Milojević će biti zadovoljan
Napadnut autobus sa fudbalerima Zvezde u Novom Pazaru! Bačen topovski udar, policija hitno reagovala
Zvezda moćna u Morači: Jago i Daum zaplesali, a vratio se i Bolomboj!
Mondo ukrštenica za 15. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!