Ruski dronovi-kamikaze "Lanset" predstavljaju navodno ozbiljan problem za ukrajinsku vojsku, piše ruska novinska agencija "RIA Novosti". U snimcima koji kruže društvenim mrežama se može videti borba drona-kamikaze "Lanseta" protiv ukrajinskih PVO sistema. Ruska vojska koristi ove dronove u napadima na samohodne haubice M-109, Krab SH-155 i PZH-2000.

Twitter/screenshot/UAWeapons Dron Rusija

Nedavno je prikazan i snimak na kome se vidi kako dron-kamikaza "Lanset" uništava ukrajinski osmatrački radar 36D6M namenjen za otkrivanje malih ciljeva na malim visinama. Inače, ovaj radar otkriva cilj veličine 0,1 metar kvadratni na visini od 100 metara.

Međutim, ono što ukrajinskoj vojsci stvara veliku glavobolju jeste što ruski dron-kamikaza "Lanset" leti na visinama od pet do 50 metara i ima radarski odraz od samo 0,01 metar kvadratni što zahteva od operatera visoku obučenost. Otuda i snimak patrolnog čamca ukrajinske mornarice koji je pogodio "Lanset".

Veliki problem Ukrajinaca je navodno i nedostatak vizuelnih osmatrača, i PVO odeljenja oko artiljerijskih baterija, a čime ostaju jako brzo bez oruđa, ali i posada. Inače do sada je čak 7 komandanata artiljerijskih brigada i divizija likvidirano upravo u napadima "Lansetom", dok su izvodili kontrabaterijska delovanja prema ruskim jednicama.

Ono što je interesantno jeste da Rusi primenjuju taktiku da iranski osmatrački dronovi "Mohar-6" izviđaju teren iznad zone delovanja i posle kraćeg osmatranja i lociranja cilja šalje se "Lanset" koji pogađa cilj, a osmatrački dron sve to beleži. Posle napada sledi artiljerijski udar, sa čime se stvara glavobolja ukrajinskoj artiljeriji i zahteva maskiranje i napuštanje vatrenog položaja što oni ne rade tako često.

Šta je dron-kamikaza "Lanset"?

"Lanset" je dron kamikaza ruske porizvodnje koji je razvila komapnija ZALA AERO na sopstvenu inicijativu. Cena Lanseta je 20-30 hiljada dolara. Ono što se zamera ovom dronu je mala jačina bojeve glave svega tri kilograma. Trajanje leta iznosi 40 minuta, a maksimalna brzina drona je 110 kilometara na čas. Lanset pre udara spušta se na visinu od nekoliko metara, sa čime se smanjuje opasnost da bude uništen, odnosno obren od strane PVO. Inače pre udara dron može da kruži i pretražuje teren, pre nego što otkrije metu i obruši se na nju po uzoru na vođenu raketu. Lancet može da građa i ciljeve u pokretu, kao na primer raketni sistem OSA ukrajinke vojske koji je uništen u pokretu pri brzini od 50-60 kilometara na čas.

MONDO redakcija informacije o sukobu u Ukrajini prenosi u skladu sa dužnom novinarskom pažnjom, koristeći izvore koji se oslanjaju na dugogodišnji kredibilitet kada je u pitanju istinitost informacija koje objavljuju. Svesni smo činjenice da se u informacije o ratu često umeša i propaganda, naročito kada su manje relevantni izvori u pitanju. Zbog toga pozivamo vas, naše čitaoce, da nam skrenete pažnju ukoliko primetite netačnu informaciju, kako bismo ispravili nenamerne greške. Pišite nam na redakcija@mondo.rs.

(MONDO)