Raketa američke svemirske agencije "NASA" se nalazi na putu za Mesec. Ona je lansirana u sredu 16. novembra, a to je prva raketa posle čak 50 godina koliko je prošlo od poslednje misije "Apolo". "Artemis" bi u svemiru trebalo da provede 25 dana noseći kapsulu "Orion" u kojoj nema posade.

Pogledajte fotografije poletanja "Artemis I" rakete

Profimedia NASA

Ukoliko misija bude bila uspešna, raketa "Artemis II" bi trebalo da ima posadu, a njen let je zakazan za 2024. godinu, piše američki "CNN". U raketi "Artemis I" se nalaze lutke koje su nazvane Helga i Zohar. Ubrzo nakon lansiranja rakete, "Orion" je iz svemira poslao na zemlju prve fotografije. Slike je napravila kamera koja je zakačena na krajevima njegovih solarnih krila. NASA je dosad imala dva neuspešna pokušaja lansiranja rakete “Artemis I”. Poslednji pokušaj je odložen zbog stravičnog uragana “Ijan” koji je pogodio Sjedinjene Američke Države.

“Artemis II” bi trebalo da bude lansiran 2024. godine, ali je razlika u tome što bi "Artemis II" trebalo da “nosi” ljude u svemir dok je "Artemis I" probni let bez posade. Misija “Artemis I” predstavlja veliku prekretnicu za “post-Apollo” program letova u svemir, nakon decenija fokusiranja na misije u niskoj orbiti. Nazvana po boginji koja je bila Apolonova sestra bliznakinja u drevnoj grčkoj mitologiji, “Artemis” ima za cilj da vrati astronaute na površinu Meseca već 2025. godine, iako mnogi stručnjaci veruju da će vremenski okvir verovatno proći.

Spektakularni snimci i fotografije koje je napravila svemirska letelica "Orion" podeljeni su devet sati nakon poletanja i prikazuju pogled na Zemlju sa udaljenosti od 92.000 kilometara od naše planete na putu ka Mesecu. Raketa "Space Launch Sistem" (ili SLS), visoka 98 metara, upalila je svoje motore u 1.47 u sredu ujutru i poletela je sa lansirne rampe na Floridi.

Očekuje se da će "Orion" preći oko dva miliona kilometara idući putem koji će ga odvesti dalje nego što je prešla bilo koja druga svemirska letelica dizajnirana za ljudski let. Nakon što obleti oko Meseca, "Orion" će se vratiti, završavajući svoje putovanje za oko 25, 5 dana. Kapsula bi tada trebalo da padne u Tihi okean kod obale San Dijega 11. decembra, kada će timovi za oporavak čekati u blizini da je odvuku na sigurno. Tokom misije, inženjeri NASA će pratiti performanse svemirske letelice. Tim će proceniti da li "Orion" radi onako kako je predviđeno i da potom odluči da li je došlo vreme da se pošalje prva misija sa posadom u lunarnu orbitu, koja je trenutno zakazana za 2024. godinu.

(MONDO)