Šok, iznenađenje, senzacija, tim se rečima može opisati sve ono što se danas dogodilo na Lusail stadionu u Kataru. Fudbaleri Saudijske Arabije šokirali su fudbalski svet pobedivši Mesijevu Argentinu sa 2:1 (0:1). A gde je ta Saudijska Arabija i da li je moćna kao Katar? Nefudbalski, naravno.
Zemlja poznata po pustinjama, ali i beduinima i kamilama, kao i najvećoj oazi na svetu, Saudijska Arabija ima i te kako šta da ponudi i van pustinje. Saudijska Arabija je najveća država Arabijskog poluostrva u jugozapadnoj Aziji. Graniči se sa Jordanom na severu, Irakom na severu i severoistoku, sa Kuvajtom, Katarom, Bahreinom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima na istoku, Omanom na jugoistoku i Jemenom na jugu, i Persijskim zalivom na severoistoku i Crvenim morem na zapadu. Zauzima površinu od oko 2.150.000 km², i ima više od 30 miliona stanovnika, od čega su dve trećine Saudijci i jedna trećina su strani državljani.
Saudijska Arabija je vodeći svetski izvoznik nafte, i jedna je od najbogatijih zemlja na svetu, a ujedno je i glavni ekonomski pokretač razvoja države. Izvoz nafte čini oko 90% ukupnog izvoza i donosi oko 75% prihoda državnog budžeta, što doprinosi relativnom ekonomskom blagostanju njenih stanovnika. Loša strana velike zavisnosti ekonomije od nafte je nestabilna cena navedenog energenta na svetskom tržištu. Takođe ponekad ovu zemlju i Rusiju nazivaju energetskim supersilama. Grupe za zaštitu ljudskih prava učestalo optužuju vladu Saudijske Arabije za njihova kršenja, međutim saudijske vlasti te optužbe odbacuju.
Centralna institucija vlasti zemlje je Saudijska monarhija. U zakonu usvojenom 1992. godine navedeno je da je Saudijska Arabija monarhija pod vlašću sinova i unuka prvog kralja Abdulaziza ibn Sauda. Salman ibn Abdulaziz el Saud je kralj Saudijske Arabije. Na prestolu je od 23. januara 2015. godine, kada je nasledio polubrata Abdulaha koji je umro u 90 godini.
Iako članovi kraljevske porodice u Saudijskoj Arabiji sasvim sigurno spadaju u sami vrh liste najbogatijih ljudi na svetu, njihova imena se ipak ne navode ni na jednoj listi svetskih milijardera. Razlog za to je jednostavan - njihovo bogatstvo je tajna i nemoguće ga je izračunati. Prema Blumbergovom indeksu, u Saudijskoj Arabiji je dokumentovano 15 milijardera, čije je ukupno bogatstvo 63 milijarde dolara. Po toj listi, najbogatiji je princ Alvalid bin Talal sa bogatstvom od oko 18 milijardi dolara.
Muhamed bin Salman, faktički prvi čovek države-kraljevine, i dalje je veoma popularan kod kuće, dok baš i nije omiljen na Zapadu, zbog sumnje da je imao ulogu u ubistvu saudijskog novinara Džamala Kašogija. Takođe, rat u susednom Jemenu crpi saudijsku blagajnu već više od pet godina, bez opipljivog cilja, ali i razmirice sa Katarom dovele su u pitanje jedinstvo šestočlanog Saveta za saradnju zalivskih zemalja.
Da ne spominjemo položaj žena u toj zemlji, na koji je Amnesty International upozoravao godinama, ali i bičevanja, kamenovanja i ostale surove kazne prema onima koji naruše šerijatski zakonik. Međunarodna zajednica često žmuri na jedno oko kada se radi o nabrojanim kršenjima ljudskih prava. Kako god, Saudijska Arabija se ne može baš razmetati civilnim slobodama.
Svet je skoro obišla vest da je Saudijska Arabija dozvolila ženama da putuju same, ali uprkos određenim promenama u toj državi, na snazi je ostalo još dosta zabrana. Žene i dalje moraju da imaju dozvolu muškog rođaka kako bi se udale ili živele samostalno. Takođe, ženi je potrebna dozvola muškarca da izađe iz zatvora, ukoliko je privedena.
Žene u Saudijskoj Arabiji i dalje ne mogu da prenesu državljanstvo na decu niti su one te koje mogu deci da daju pristanak za brak. Iako se vidi napredak, Saudijska Arabija i dalje je među deset najniže rangiranih država na listi Svetskog ekonomskog foruma kada su u pitanju prava žena.
Saudijska Arabija je 100% islamska zemlja, i planira se da ostane tako. Kuran je temelj koji je sagradio ovu državu i nijedna druga religija nije dozvoljena. Ljudima koji nisu Muslimani nije dozvoljeno javno obožavanje svojih božanstava, zabranjeno je nošenje Biblije. Oni ne žele konkurenciju. Pored toga rizikujete smrtnu kaznu, jer će se smatrati da želite da preobratite Muslimane u drugu religiju.
(MONDO)
Bolan poraz Crvene zvezde u Milanu: Radonjićeva bomba nedovoljna, prolaz u Ligi šampiona nemoguća misija!
"Ovo je sramota za Ligu šampiona, nas ovde ne žele": Vladan Milojević prekinuo ćutanje u Milanu i žestoko udario
"Navijači nas već vide na fajnal-foru": Marinković zna da su igrači gladni, ali je oprezan
Italijani, pa ipak Zvezda dolazi - zar samo toliko pažnje? U fokusu im Vlahović i Zlatanova svađa...
Mondo ukrštenica za 11. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!