• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da li dve Koreje klize ka novom ratu

Potapanje južnokorejskog vojnog broda u kome su poginula 46 mornara dovelo je u pitanje sporazum o primirju iz 1953. godine.

Pjongjang je danas zapretio da će poništiti potpis na sporazumu o primirju sa Južnom Korejom, ako Seul pokuša da preduzme kaznene mere posle optužbi da je Severna Koreja torpedovala južnokorejski ratni brod i prouzrokovala pogibiju 46 mornara, prenele su agencije.

Zvaničnici Severne Koreje su ponovili da je južnokorejska vlada lažirala dokaze o navodnoj umešanosti Pjongjanga u potonuće ratnog broda "Čeonan", 26. marta, ističući da bi svaki pokušaj odmazde mogao rezultirati i prekidom svih odnosa sa Seulom.

Južnokorejski vojni patrolni brod "Čeonan" potonuo je u Južnom moru, u blizini granice dve Koreje.

Istraga je pokazala, prema neimenovanom južnokorejskom vojnom zvaničniku, da su uzorci eksploziva pronađeni u olupini "Čeonana" identični sastavu torpeda koje koristi Severna Koreja.

Severnokorejski zvaničnici su odbacili nalaz međunarodne komisije istražitelja i saopštili da je taj izveštaj fabrikovan, odnosno da je farsa.

"Rezultati provokatorske istrage okolnosti potonuća" južnokorejskog vojnog broda postali su "još jedan vid zavere koju Jug pravi zajedno sa SAD i Japanom protiv Severne Koreje", ocenio je danas zvaničnik Severnokorejskog komiteta za miroljubivu reunifikaciju dve Koreja.

Prema saopštenju koje je objavila severnokorejska novinska agencija KCNA, grupa koju predvodi južnokorejski predsednik Li Mjung-Bak traži eskalaciju napetosti u odnosima Korejaca tako da se ideja o sankcijama Pjongjangu pojavila nakon zaključka da je "brod potopila Severna Koreja".

Severnokorejska Nacionalna vojna komisija je juče zapretila da će na bilo kakvu moguću osvetu uzvratiti opštim ratom.

Predsednik Južne Koreje Li Mjung - bak ocenio je danas da je Severna Koreja "napadom na južnokorejski ratni brod prekršila primirje", potpisano još 1953. godine, kada je završen trogodišnji međukorejski rat, prenele su agencije.

On je rekao da napad na brod predstavlja grubo kršenje sporazuma o primirju i Povelje UN i najavio da će Seul uskoro saopštiti kontramere prema severnom susedu.

"Zavisno od vladine odluke, mi bismo, već naredne sedmice mogli preduzeti vojne ili nevojne mere", izjavio je zamenik južnokorejskog ministra odbrane Jang Kvang Il.

Severna Koreja je ponudila da pošalje svoje istražitelje u Južnu Koreju, ali je Seul odgovorio da je to slučaj koji treba da razmotri Vojna komanda UN u Južnoj Koreji (UNC).

UNC je saopštila danas da će utvrditi da li je severnokorejski torpedni napad na južnokorejski ratni brod bio akt kršenja sporazuma o primirju.

U specijalnom istražnom timu UNC biće predstavnici Južne Koreje, Australije, Kanade, Danske, Francuske, Novog Zelanda, Švedske i Švajcarske, koji će o svojim nalazima obavestiti Ujedinjena nacije, navedeno je u saopštenju.



Američki sekretar za odbranu Robert Gejts je juče izjavio novinarima da se SAD konsultuju sa Seulom, ali da Južna Koreja mora da odluči o daljem postupku.

Američka državna sekretarka Hilari Klinton započela je danas turneju po Aziji u okviru koje će posetiti Japan, Kinu i Južnu Koreju i sa tamošnjim zvaničnicima razgovarati o najnovijem problemu koji je izazvala Severna Koreja.

Iako se prvobitno očekivalo da će najvažnije pitanje tokom turneje biti američko-kineski ekonomski i trgovinski odnosi, ta tema je sada u drugom planu zbog krize izazvane potapanjem južnokorejskog ratnog broda u martu ove godine, za koje je optužen Pjongjang.

Informacije koje američka državna sekretarka o tome bude dobila tokom posete Japanu, Kini i Južnoj Koreji, biće ključne za osmišljavanje daljih poteza, pri čemu se strahuje da bi preterano oštre mere mogle izazvati nove sukobe i haos u regionu, navela je američka agencija AP.

Američki funkcioneri zasada nisu želeli da napad Severne Koreje okarakterišu kao "čin rata" ili "terorizam pod pokroviteljstvom države", upozorivši da bi preterana reakcija mogla da dovede do "eksplozije" na Korejskom poluostrvu.

Ipak, oni takođe insistiraju da Severna Koreja odgovara za svoj postupak.

Obamina administracija je saopštila Južna Koreja treba da predvodi napore da se osmisli adekvatan odgovor na novonastalu situaciju.

Kina ima najviše uticaja na režim u Severnoj Koreji i podrška Pekinga bilo kojim međunarodnim merama protiv Pjongjanga je od ključnog značaja.

Kineski funkiconeri zasada apeluju na sve strane da pokažu smirenost.

Visoki predstavnik Evropske unije za spoljne poslove i bezbednost i potpredsednica Evropske komisije Ketrin Ešton oštro je juče osudila potapanje južnokorejskog broda "Čeonan".

I Velika Britanija, Australija i Japan saopštili su nezadovoljstvo postupkom Severne Koreje.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image