• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Britanija ima 225 nuklearnih bojevih glava

Britanski ministar spoljnih poslova Vilijam Hejg danas je prvi put saopštio kompletne podatke o nuklearnom arsenalu zemlje, i rekao da Britanija raspolaže sa 225 nuklearnih bojevih glava.

"Mislim da je sada pravo vreme da budemo otvoreniji o oružju koje imamo," rekao je Hejg u Donjem domu britanskog parlamenta.

On je dodao da smatra da "će to pomoći izgradnji klime poverenja između zemalja koje imaju nuklearno oružje i onih koje ga nemaju i shodno tome doprineti budućim naporima za smanjenje količine nuklearnog oružja u svetu".

Britanija je ranije otkrila da ima 160 "operativnih bojevih glava" ali nikad nije objavljen njihov ukupan broj. Po proceni stručnjaka Britanija je peta zemlja u svetu po veličini nuklearnog arsenala.

Hejgova objava podudara se sa održavanjem konferencije o dometima Sporazuma o neširenju nuklearnog naoružanja, koja treba da se, u Ujedinjenim nacijama u Njujorku, završi ove nedelje.

Na otvaranju konferencije u UN početkom maja Sjedinjene Države su takođe otkrile veličinu svog nuklearnog arsenala.

Kako je tada objavljeno SAD imaju 5.113 nuklearnih bojevih glava i još "nekoliko hiljada" zastarelih bojevih glava koje čekaju da budu uništene. To je bio prvi put da su SAD objavile količinu ovog oružja koje potiče iz vremena Hladnog rata, a koje se sada rapidno smanjuje.

Francuska je sličnu objavu napravila u martu 2008. kada je predsednik Nikola Sarkozi rekao u ime "transparentnosti" da Francuska raspolaže sa "manje od 300 bojevih glava".

Hejg je takođe najavio da će britanska vlada preispitati uslove pod kojima može da se predvidi upotreba nuklearnog oružja.

Barak Obama je početkom aprila obelodanio novu američku nuklearnu doktrinu prema kojoj se ograničava broj situacija u kojima najveća sila sveta može da upotrebi nuklearno oružje.

SAD su se obavezale da će ograničiti upotrebu tog oružja na "ekstremne situacije" i zabranile da se koristi protiv protivnika koji nema nuklearno oružje.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image