Veći deo ranog života Adolfa Hitlera, posebno njegove kasne tinejdžerske godine kada je živeo u Lincu i Beču, ostale su obavijene velom misterije. Decenijama su se Hitlerovi biografi oslanjali na memoare Hitlerovog najboljeg, zapravo praktično jedinog, prijatelja u tom periodu između 1904. i 1908., Augusta Kubižeka.

Skoro 70 godina nakon što je napisana, njegova knjiga "Mladi Hitler kojeg sam poznavao", objavljena je na engleskom. Sadrži celu priču o Hitlerovoj tinejdžerskoj opsesiji devojkom po imenu Stefani Ajzak, čije prezime ima jevrejsko poreklo. Veruje se da nacistički vođa nikada zaista nije saznao koje je veroispovesti bila žena u koju se zaljubio na prvi pogled, ali mu to nije ni bilo bitno. 

Mnogi veruju da bi, u slučaju da je Stefani nekada saznala za tu ljubav i uzvratila mu, događaji koji su usledili, pa čak i istorija sveta bila mnogo drugačija. Iako je Hitlerov istaknuti biograf Sir Ijan Keršav odbacio Hitlerova osećanja prema Stefani i smatrao da je to 'tinejdžerska zaljubljenost', strast sa kojom ju je Hitler vrebao i maštao o kidnapovanju Stefani govori o tome koliko je zapravo stvarno bio zaljubljen. Štaviše, izveštaj Augusta Kubižeka otkriva da Hitlera nije bilo briga da li je devojka za kojom je žudeo Jevrejka ili ne. 

Kubižek je rekao da je Hitlerova zaljubljenost u Stefani trajala četiri godine, od početka njegove 16. godine do večeri u proleće 1905. kada su izašli u šetnju ulicom Landštrase u Lincu: "Adolf me uhvatio za ruku i pitao uzbuđeno sam šta sam pomislio o toj vitkoj, plavokosoj devojci koja šeta ruku pod ruku sa svojom majkom. 'Moraš da znaš, ja sam zaljubljen u nju', dodao je odlučno. 

Kubižek se prisetio da je Stefani Ajzak bila devojka otmenog izgleda, visoka i vitka. "Oči su joj bile veoma lepe, svetle i izražajne. Bila je izuzetno dobro obučena i njeno držanje je ukazivalo da potiče iz dobre, dobrostojeće porodice." Ipak, to je bilo sve što su dvojica tinejdžera znali o Stefani za početak, pa su svake večeri u pet sati stajali u obližnjoj ulici, čekajući je da pređe mostom do glavnog trga.  

Hitlera bi razbesnelo kad god bi primetio mlade oficire kako razgovaraju sa Stefani. Kubižek je pisao: "Jadni, bledi mladići poput Adolfa, prirodno, ne mogu da se takmiče sa ovim poručnicima u njihovim pametnim uniformama." Međutim, umesto da pokuša da privuče njen interes i pažnju, Hitler je jednostavno besneo u senci. "Uobraženi idioti", rekao bi za svoje rivale. Kubižek kaže: "Stefani nije imala pojma koliko je Adolf zaljubljen u nju; ona ga je smatrala pomalo stidljivim, ali ipak izuzetno upornim i vernim obožavaocem. Kada je odgovorila sa osmehom na njegov upitni pogled, bio je srećan i njegovo raspoloženje je postalo drugačije od bilo čega što sam ikada primetio kod njega. Ali kada je Stefani, kao što se često dešavalo, hladno ignorisala njegov pogled, bio je slomljen i spreman da uništi sebe i ceo svet."

Stefani Isak, kasnije udata Rabač, bila je Hitlerova opsesija i nikad uzvraćena ljubav. Ona se pre Drugog svetskog rata udala za bečkog oficira i preživela masovno ubijanje Jevreja i sama nikad nije ni saznala kakvo je zlo izbegla.

(MONDO)