Prema general-potpukovniku Robertu Magovanu, zameniku načelnika britanskog štaba odbrane i bivšem šefu Kraljevskih marinaca, britanski komandosi su bili uključeni u "diskretne operacije“ i izvršavali zadatke u "veoma osetljivom okruženju“ u Ukrajini.
Ministarstvo odbrane je ranije ove godine izvestilo da je mali kontingent britanskog vojnog osoblja stacioniran u Ukrajini kako bi obezbedio britansku ambasadu u Kijevu i održao diplomatsko prisustvo vlade tamo. Ali priznanje general-potpukovnika Magovana je prvi put da je visoki vojni zvaničnik potvrdio da su britanski marinci raspoređeni u Ukrajinu i da se direktno suočavaju sa ruskom invazijom.
"U januaru ove godine, grupa od 45 komandosa je raspoređena u kratkom roku, iz duboke, mračne zime na severu Norveške, da evakuiše britansku ambasadu u Kijevu u Poljsku“, rekao je Magovan u komentarima objavljenim u Globe and Laurel", zvanični časopis Kraljevskih marinaca, prenosi Dejli mejl .
"Potom su se vratili u zemlju u aprilu da ponovo uspostave diplomatsku misiju, pružajući zaštitu ključnom osoblju. Tokom obe faze, komandosi su podržavali druge diskretne operacije u izuzetno osetljivom okruženju i uz visok nivo političkog i vojnog rizika," dodao je.
"Kraljevski marinci su raspoređeni u Ukrajinu da podrže britansko diplomatsko prisustvo u zemlji; nisu imali borbenu funkciju“, rekao je portparol Kraljevske mornarice za Dejli mejl.
Pre ruske invazije 24. februara, britanski ministar odbrane Ben Volas rekao je da je mali kontingent vojnog osoblja bio u Ukrajini da isporuči oružje i sprovede obuku kako je opasnost od rata rasla. Kasnije je objavljeno da je britansko vojno osoblje, uključujući operativce iz SAS-a, najelitnijih britanskih specijalnih snaga, poslato da obučava ukrajinske vojnike u korišćenju sistema naoružanja nakon početka rata.
Ali britansko ministarstvo odbrane je u to vreme insistiralo da nijedan britanski vojnik nije bio uključen u borbene operacije. Britansko vojno osoblje je raspoređeno da podrži razgovore o značajnoj obuci koju je Ujedinjeno Kraljevstvo ponudilo Oružanim snagama Ukrajine“, izvestili su oni. Oni nemaju borbenu funkciju“, naglasili su.
Specijalizovan za arktičko ratovanje
Grupa od 45 komandosa specijalizovana je za arktičko ratovanje i raspoređena je na vežbu obuke u Norveškoj, pre nego što je raspoređena u Ukrajinu da izvrši brzu evakuaciju osoblja ambasade. Evakuacija ključnih zvaničnika i diplomata iz Kijeva dogodila se neposredno pre ruske invazije.
Marinci su se potom u martu vratili u Norvešku, gde su učestvovali u najvećoj vojnoj vežbi NATO-a od 1980-ih. Približno 30.000 vojnika iz 28 zemalja Evrope i Severne Amerike bilo je uključeno u vežbe Cold Response 2022. Vežbe su imale za cilj da pokažu kako će ujedinjene multilateralne snage braniti Norvešku i severni bok Evrope od savremeno opremljenog protivnika. Ali Magovanovo priznanje sugeriše da se nekoliko marinaca vratilo u Kijev samo mesec dana nakon vežbi, da bi sproveli tajne operacije u ratu u Ukrajini.
(Mondo)
Navijač u dresu Barselone ušao na Marakanu: Delije sa kapuljačama mu odmah prišle, evo kako se sve završilo
Da li je vreme za alarme u Partizanu? Četiri uzastopna poraza u Evroligi, a najteže tek dolazi
Ovako je Partizan izgubio utakmicu u Parizu: Katastrofalna greška Marinkovića na 100 sekundi do kraja!
Mondo ukrštenica za 8. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Partizanovi igrači rade nešto što drugi ne vide, a ja vidim": Đurović kritikuje crno-bele, jedno mu smeta