Utvrđeno je da najmanje četiri glavna dobavljača Hjundai Motora i sestrinske kompanije Kia Corp zapošljavaju decu u fabrikama u Alabami. Novinari Rojtersa, uz pomoć državnih i saveznih agencija, sada istražuju da li se dečiji rad koristi u drugim fabrikama ovih kompanija širom sveta.

Četrnaestogodišnja devojčica iz Gvatemale bila je zaposlena na sklapanju karoserije automobila u fabrici u vlasništvu Hvashin America Corp, dobavljača dva pomenuta brenda automobila u gradu Grinvil u južnoj Alabami ovog maja.

Tvrde da ne zapošljavaju decu

U fabrikama u vlasništvu korejskog proizvođača auto delova Ajin Industrial Co u gradu Cuseta u istočnoj Alabami, bivši inženjer proizvodnje rekao je Rojtersu da je radio sa najmanje 10 maloletnika.Još šest bivših radnika Ajina potvrdilo je da su radili i sa nekoliko maloletnih radnika.

I Hvašin i Adžin su izdali saopštenja u kojima tvrde da njihova politika zabranjuje zapošljavanje bilo kog radnika koji nije pravno sposoban za zapošljavanje, što uključuje i maloletne osobe. U identičnom korporativnom žargonu, rekli su Rojtersu da "prema njihovim saznanjima" kompanije nisu zapošljavale maloletne radnike.

Uglavnom migranti

Rojters je u julu otkrio da dvoje dece, jedno od 12 godina, radi u kompaniji SMART Alabama LLC, filijala Hjundaija u južnoj Alabami. U avgustu je Ministarstvo rada SAD izvestilo da je SL Alabama LLC, još jedan dobavljač Hjundaija, zapošljavao maloletne radnike, uključujući i 13-godišnjaka. Sva deca su uglavnom bila iz porodica migranata, a Rojters je razgovarao sa porodicom 14-godišnjeg radnika iz Gvatemale.

Od tada su razne državne agencije istražile čak 10 fabrika u Alabami koje isporučuju delove za Hjundai ili Kiju za dečiji rad. Istrage se sprovode u malim gradovima i ruralnim područjima gde se nalaze mnogi dobavljači i agencije za zapošljavanje. Još nije jasno da li će istrage dovesti do krivične prijave ili će neko biti kažnjen, rekle su dve osobe povezane sa istragom.

Radnici su pobegli iz prostorije

Kada je tim Ministarstva rada Alabame i državnih inspektora nenajavljeno stigao u jednu od Ajinovih fabrika u avgustu, radnici su izjurili pozadi pre nego što su ispitani, rekao je jedan od inspektora na sastanku radne grupe Alabame za borbu protiv trgovine ljudima.

Alabama i američki zakon zabranjuju svakom mlađem od 16 godina da radi u fabrici, a svim radnicima mlađim od 18 je zabranjeno da obavljaju opasne poslove u fabrikama automobila, gde metalne prese, mašine za sečenje i brzi viljuškari mogu da ugroze život i telo.

Nakon prvobitnog Rojtersovog izveštaja, glavni operativni direktor Hjundaija, Hose Munjoz, rekao je da će kompanija prekinuti posao sa proizvođačima koji zapošljavaju decu. Ali Hjundai sada odustaje od toga i nastavlja da posluje sa tim dobavljačima. Kompanija je samo poslala saopštenje u kojem se navodi da se od sada vrše pooštrene kontrole u ​​preduzećima sa kojima je povezana.

(MONDO)